Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca tymczasowa: Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Milena Kochanowska
Jacek Maćkowiakz Państwowej Inspekcji Pracy w Lesznie
Jacek Maćkowiakz Państwowej Inspekcji Pracy w Lesznie Andrzej Szozda
Praca tymczasowa: Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć. Na pytania czytelników odpowiada Jacek Maćkowiakz Państwowej Inspekcji Pracy w Lesznie

Na czym polega praca tymczasowa?
- To praca wykonywana przez pracownika agencji pracy tymczasowej na rzecz innego pracodawcy, zwanego pracodawcą użytkownikiem, o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym, której terminowe wykonanie przez pracowników użytkownika nie byłoby możliwe lub wykonywana w zastępstwie pracownika pracodawcy użytkownika.

Czy to prawda, że można zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie więcej niż dwóch umów na czas określony?
- Tak. Przepisy pozwalają na zatrudnianie pracowników tymczasowych u jednego pracodawcy przez maksimum 18 miesięcy, w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy, nie ograniczając liczby zawartych w tym czasie umów o pracę.

Czy pracownik tymczasowy musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę?
- Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych pozwala również na zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych, na przykład umów-zleceń.

Jestem pracownikiem tymczasowym i spodziewam się dziecka. Czy moja umowa o pracę na czas określony przedłuży się do dnia porodu?
- Nie. Prawa i obowiązki tego rodzaju pracowników reguluje w większości Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a nie Kodeks pracy. Pani umowa skończy się więc z upływem terminu, na jaki została zawarta.

Czy warunki zatrudniania pracowników tymczasowych mogą znacząco odbiegać od tych, na jakich zatrudniani są na tych samych stanowiskach pracownicy pracodawcy użytkownika?
- Nie. Pracownicy tymczasowi nie mogą być traktowani mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku. Dotyczy to również wynagrodzeń za pracę.

Jestem pracownikiem tymczasowym. Pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Czy mam prawo do odprawy?
- Nie. Ustawa wyłącza możliwość uzyskania odprawy pieniężnej po wypowiedzeniu.

Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego?
- Tak. Takiemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika.

Wczoraj rozpocząłem pracę jako pracownik tymczasowy, ale nie dostałem umowy. Czy nie powinienem dostać jej na piśmie w dniu rozpoczęcia pracy?
- Nie. W tym wypadku przepisy pozwalają na potwierdzenie warunków pracy na piśmie nie później niż w drugim dniu wykonywania pracy tymczasowej. Powinien więc dostać pan umowę jeszcze dziś.

Czy po zakończeniu pracy otrzymam świadectwo pracy?
- Tak. Agencja musi wydać jedno świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia, obejmujące wszystkie umowy podpisane w ciągu roku. Jednak na wniosek pracownika, wyda świadectwo również po każdej zakończonej umowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski