Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie. Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Materiał partnera zewnętrznego Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem. Kolejne grupy zatrudnionych przystępują do programu emerytalnego, jakiego jeszcze nie było. Nie wszyscy jednak są świadomi, że jest on dobrowolny, ale nieprzystąpienie do niego równa się odrzuceniu okazji na oszczędzanie, z jakiego zyskiem nie da żaden inny produkt finansowy.

Od 1 lipca działa nowy system oszczędzania na emeryturę - Pracownicze Plany Kapitałowe. W pierwszej kolejności, do PPK przystępują pracownicy z największych firm, zatrudniających co najmniej 250 osób, ale od 1 stycznia program obejmie firmy średnie - zatrudniające 50 osób lub więcej, potem w połowie roku - 20 osób, by od początku 2021 roku PPK dotyczyło już wszystkich firm zatrudniających pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych

Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich Pracowników, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pod warunkiem, że osoby te nie zrezygnowały z dokonywania wpłat do PPK

Czym różnią się Pracownicze Plany Kapitałowe od OFE?

PPK wchodzą w życie w trudnym momencie - wiele osób odbiera je jako "nowe OFE", które -jak wiadomo - okazały się nieskuteczne i tylko w niewielkim zakresie zwiększają emerytury Polaków. Jednak to porównanie z OFE jest bezzasadne.

Różnica jest zasadnicza. OFE od początku były elementem obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, a trafiające tam środki były częścią składki emerytalnej, natomiast Pracownicze Programy Kapitałowe są dobrowolnym sposobem gromadzenia oszczędności.

Środki zgromadzone w PPK są Twoją prywatną własnością. Są dziedziczone i możesz je w każdej chwili wypłacić. W dowolnym momencie możesz z powrotem zacząć oszczędzać w PPK. Przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dobrowolne

To prawda, że wszystkie osoby do 55 roku życia automatycznie zostają objęci Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Już na wstępie mogą oni jednak odstąpić od programu.. Można to również zrobić w każdej chwili.

Jeżeli w trakcie lat pracy podejmiesz jednak inną decyzję, w każdym momencie możesz do PPK powrócić.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą również przystąpić osoby po 55 roku życia
składając odpowiedni wniosek.

Jak policzyć środki na Pracowniczych Planach Kapitałowych

Aby decyzja o odkładaniu na PPK była naprawdę racjonalna, warto wszystko przekalkulować.

W przypadku PPK oprócz inwestowania środków własnych masz dwóch sponsorów: do naszych oszczędności dokłada się bowiem pracodawca oraz państwo. Pracodawca musi co miesiąc dokładać do naszych oszczędności kwotę równą co najmniej 1,5 proc. naszego wynagrodzenia, od państwa zaś dostanie 250 zł wpłaty "na dobry początek" oraz co roku premię w wysokości 240 zł.

Skąd wziąć pieniądze na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Oczywiście, by oszczędzać, trzeba mieć z czego. Wiele osób o niskich zarobkach może więc zastanawiać się, czy przeznaczenie 2 proc. wynagrodzenia nie będzie zbyt wielkim obciążeniem ich budżetu domowego.

Dlatego najniżej zarabiający Polacy, czyli osoby, których wynagrodzenie znajduje się poniżej 120% minimalnej krajowej, mogą wpłacać na PPK kwotę 0,5% swoich miesięcznych zarobków (w porównaniu z 2,0% kwoty „regularnej”).

Pracodawcę nadal obowiązują pełne składki na PPK, czyli minimum 1,5%. Do tego dochodzi jednorazowa dopłata powitalna od państwa w kwocie 250 zł i dopłata roczna opiewająca na 240 zł. W praktyce pracownik wpłaca zaledwie 20% całości odłożonych pieniędzy, 80% płaci jej firma i państwo.

To rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku zapowiadanej przez rząd stopniowej podwyżki pensji minimalnej, ponieważ wpłaty pracodawcy kwotowo będą wyższe niż obecnie.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłość naszej rodziny, bo oszczędności są w 100% dziedziczone. Nawet jeśli nasz spadkobierca nie przystąpił do programu, to i tak może otrzymać 100% pieniędzy w formie pieniężnej. Testament nie jest potrzebny, wystarczy oświadczenie w instytucji finansowej. Na jakie wypłaty mogę liczyć oszczędzając z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

Wysokość wypłat będzie oczywiście uzależniona od wysokości naszego wynagrodzenia, ale nie tylko. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogą przeznaczać dodatkową kwotę na PPK.

W każdym momencie możesz sprawdzić jaką sumę powinieneś odkładać, aby uzbierać zaplanowaną kwotę, lub oszacować ile dostaniesz, przekazując na PPK minimalną składkę. Służy do tego kalkulator na stronie https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Tam też uzyskasz wszystkie niezbędne informacje na temat programu.

Wideo

Materiał oryginalny: Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie. Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę? - Polska Times