Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracy sezonowej jest bardzo dużo. Brakuje za to pracowników i pieniędzy

Alicja Durka
Alicja Durka
Trudno oszacować, jak duże są braki w pracownikach. To bardzo zależy to od regionu. W Wielkopolsce jest o tyle dobrze, że produkcja owoców miękkich jest śladowa w stosunku do innych regionów, wiec problem nie jest ogromny, ale i tak jest zauważalny. Gorzej jest na wschodzie i południu kraju.
Trudno oszacować, jak duże są braki w pracownikach. To bardzo zależy to od regionu. W Wielkopolsce jest o tyle dobrze, że produkcja owoców miękkich jest śladowa w stosunku do innych regionów, wiec problem nie jest ogromny, ale i tak jest zauważalny. Gorzej jest na wschodzie i południu kraju. Łukasz Kaczanowski
Okres wakacyjny to czas prac sezonowych. W poprzednich latach do takiej pracy garnęli się przede wszystkim studenci, uczniowie i osoby przyjeżdżające z zagranicy. W tym roku ofert znów jest wiele, a chętnych jak na lekarstwo. Narzekają rolnicy, gastronomia i inne branże usługowe.

Młodzi nie chcą pracy sezonowej

Seris Konsalnet podaje, w pierwszym kwartale 2023 r. w Polsce odnotowano wzrost wskaźnika aktywności zawodowej, który mierzy stosunek liczby osób pracujących do bezrobotnych i tych, którzy nie poszukują pracy. Wskaźnik ten wyniósł 58,4 proc., co oznacza wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r. Jednocześnie, w kwietniu 2023 r., sezonowo dostosowana stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc., co stawia Polskę, obok Czech, na czele państw Unii Europejskiej pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia. Stopa bezrobocia wśród młodzieży poniżej 25 roku życia wyniosła 11,3 proc.

– Obserwujemy zróżnicowane wzorce zatrudnienia wśród młodzieży w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W Polsce na przykład wskaźnik zatrudnienia jest wysoki wśród osób, które ukończyły edukację, ale bardzo niski wśród osób, które jednocześnie się uczą i pracują. Tymczasem w niektórych krajach UE, takich jak Niemcy, wskaźnik zatrudnienia utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno wśród absolwentów, jak i wśród osób, które równocześnie kontynuują naukę

- mówi Katarzyna Budzik, Dyrektor HR w Seris Konsalnet.

Kto zbierze maliny?

Ogromne braki wśród pracowników sezonowych obserwowane są w rolnictwie. Ten trend widoczny jest już od kilkunastu miesięcy. Wynika to przede wszystkim z możliwości finansowych rolników. W innych branżach, pracodawcy płacą lepiej niż są w stanie zapłacić rolnicy.

- W tym roku mamy z bardzo niskimi cenami skupu, np. malin, porzeczek, wiśni. To wynika z tego, że dużo tych produktów mrożonych wpłynęło na nasz rynek z Ukrainy, więc przy cenie skupu 5 zł za kilogram malin to nie ma już czego zapłacić pracownikowi jakiejś przyzwoitej stawki, w związku z tym nie ma ludzi chętnych do pracy. Wcześniej ten problem nie występował

- mówi nam Andrzej Przepióra, starszy specjalista z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Dodaje on także, że powodem jest to, że praca przy zbiorze jest po prostu trudna, szczególnie w obecnych warunkach klimatycznych i dużych upałach, praca na dworze jest uciążliwa. Dlatego ludzi do pracy jest coraz mniej. Ci, którzy chcą podejmować pracę w rolnictwie, wyjeżdżają często na zachód, gdzie rolnicy płacą więcej, ale tam też są problemy z pracownikami sezonowymi. To globalny problem.

- Rolnicy chętnie by zapłacili pracownikom, pod warunkiem, że dostaną godziwą zapłatę. Te ceny skupu powinny być wyższe. jeśli są zaniżane przez inne, silniejsze od rolnika podmioty to powstaje problem. To jest kwestia przewagi konkurencyjnej dużych podmiotów, sieci detalicznych i firm skupujących, które wymuszają niskie ceny

- podsumowuje Przepióra.

Nierentowne ceny skupu owoców

Zdecydowana większość owoców miękkich sprzedawana jest do podmiotów, które zajmują się szeroko pojętym przetwórstwem. Polskie mroźnie kupowały wcześniej od polskich rolników. Teraz taniej jest je kupić z Ukrainy, bo po wybuchu pełnoekranowej wojny w Ukrainie zniesiono cło na produkty z Ukrainy, chociaż ta nie należy do UE. Wcześniej było to po prostu nieopłacalne.

Chętni na zakup świeżych warzyw i owoców nadal są. Należy tu rozróżnić dwie kwestie. Owoce, które idą do przetwórstwa i owoce na rynek świeży. Na rynek świeży rolnik jest w stanie sam je zebrać i sprzedać na giełdzie czy rynku. Jest to jednak niewielki procent. W przypadku sprzedaży do przemysłu dużych ilości owoców, ceny są najniższe.

Z tego względu, wielu rolników rezygnuje całkowicie ze zbioru. Widać teraz wiele ogłoszeń, w których rolnicy zachęcają ludzi, żeby przyjechali i sami pozbierali, żeby produkt się nie zmarnował. Niektóre prace są już zmechanizowane. Wiele warzyw zbierane jest przy minimalnym wkładzie siły fizycznej, ale nie wszystko da się zebrać w ten sposób, szczególnie w przypadku owoców miękkich. Tu na zmianę technologiczną trzeba będzie jeszcze poczekać.

Trudno też oszacować, jak duże są braki w pracownikach. To bardzo zależy to od regionu. W Wielkopolsce jest o tyle dobrze, że produkcja owoców miękkich jest śladowa w stosunku do innych regionów, wiec problem nie jest ogromny, ale i tak jest zauważalny. Gorzej jest na wschodzie i południu kraju.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Jakie znaczenie mają dla nas poszczególne zawody? Które z nich uważamy za nieprestiżowe i kogo cenimy najmniej? Doktor Magdalena Andrałojć z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zbadała, jak oceniamy 30 profesji. Sprawdź w galerii najmniej prestiżowe zawody, które zajęły miejsca od 16. do 30.Sprawdź dalej -->

Nie darzymy polityków uznaniem? Te 15 zawodów uważamy za naj...

Turystyczna Wielkopolska - odcinek 6, powiat średzki:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski