Prawo rodzinne. Dla kogo pieniądze z funduszu alimentacyjnego? Jak złożyć wniosek?

Milena KochanowskaZaktualizowano 
Pomoc z FA przysługuje dziecku do 18. roku życia; do 25 lat, gdy się uczy lub bezterminowo - gdy ma znaczny stopień niepełnosprawności
Pomoc z FA przysługuje dziecku do 18. roku życia; do 25 lat, gdy się uczy lub bezterminowo - gdy ma znaczny stopień niepełnosprawności 123 RF
Gdy egzekucja alimentów jest bezskuteczna, komornik może wydać nam zaświadczenie, z którym możemy pójść do urzędu - ośrodka pomocy społecznej lub podobnej instytucji, która jest uprawniona do wypłacania świadczenia z funduszu alimentacyjnego i złożyć wniosek o jego wypłatę.

O świadczenie z FA możemy się ubiegać, jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie udało się wyegzekwować pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych lub gdy dłużnik przebywa poza granicami RP, a wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie jest możliwe ze względu na brak podstawy prawnej lub nie można ustalić miejsca zamieszkania dłużnika za granicą.
**

Maksymalna kwota świadczenia z FA to 500 zł na jedno dziecko

**

Dla kogo świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Wypłaty z funduszu alimentacyjnego przysługują: dzieciom do ukończenia 18. roku życia lub do ukończenia nauki w szkole oraz szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia, albo bezterminowo, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności gdy rodzina nie przekracza kryterium dochodowego wynoszącego 725 zł na osobę miesięcznie (zmiany ogłoszone 22 maja br. zakładają zwiększenie tej kwoty do 800 zł).

Wyłączone z takiej pomocy są osoby, które weszły w związek małżeński bądź zostały umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej.

Składamy wniosek

Żeby się ubiegać o wypłatę alimentów z funduszu, musimy złożyć bezpłatny wniosek. Powinna to zrobić osoba uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy. Wniosek można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub stron inter-netowych ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji uprawnionych do wypłacania świadczeń z FA. Na nich najczęściej znajdują się też wzory wypełnienia takiego wniosku. Wniosek składamy w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca naszego zamieszkania.

Do wniosku dołączamy zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów.

Świadczenie jest przyznawane od 1 października do 30 września roku następnego. Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z FA na kolejny okres są przyjmowane od 1 sierpnia.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. W przypadku konieczności przeprowadzenia szczegółowego postępowania termin załatwienia sprawy może się wydłużyć.

Jaką pomoc finansową można dostać?

Maksymalna kwota świadczenia z FA to 500 złotych na jedno dziecko miesięcznie, nawet jeśli zasądzone alimenty w wyroku sądowym opatrzonym klauzulą wykonalności wynoszą znacznie więcej. Poniżej 500 złotych fundusz wypłaca pieniądze w takiej kwocie, jaką orzekł sąd. Jeżeli więc mamy zasądzone 400 złotych, to dostaniemy dokładnie tyle, a nie więcej.

Urząd, który je wypłaca należy na bieżąco informować o zachodzących zmianach: liczby członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych mających wpływ na prawo do świadczeń.

Świadczenia wypłaca się w formie: przelewu na prywatne konto wskazane przy wniosku; czeku elektronicznego - świadczenie można wówczas wypłacić w banku PKO BP SA; kartą bankomatowo-płatniczą.

Świadczenie nie przysługuje

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeśli osoba uprawniona: ukończyła 18. rok życia i nie uczy się w szkole lub szkole wyższej ukończyła 25. rok życia i nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zawarła związek małżeński została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej.

A także, gdy dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe lub egzekucja alimentów okazała się skuteczna.

Odwołanie od decyzji

Od decyzji w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem urzędu, w którym składaliśmy wniosek o wypłatę świadczenia.

Wymagane dokumenty

Do wniosku musimy dołączyć: zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub zawartej przed mediatorem dokumenty potwierdzające otrzymywanie lub utratę dochodu.

Jeżeli dłużnik alimentacyjny przebywa za granicą: informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu takich czynności.

Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny: oświadczenia wnioskodawcy o dochodach swoich albo członka rodziny niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (np. stypendia).

Jeżeli ktoś z członków rodziny prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu: zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jeżeli mamy gospodarstwo rolne: zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie wnioskodawcy o wielkości jego gospodarstwa rolnego albo gospodarstwa członka rodziny wyrażanej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

KIEDY WYPŁATA?
Jeśli złożysz wniosek wraz z dokumentami:

  • do 31 sierpnia - ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata za październik następuje do 31 października.
  • w okresie od 1 września do 30 września - ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczenia przysługującego za październik następuje do 30 listopada.
  • od 1 października do 31 października - ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczenia październik następuje do 31 grudnia.
  • od 1 do 30 listopada - ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczenia przysługującego za listopad następuje do 31 stycznia.
  • od 1 grudnia do 31 stycznia - ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczenia przysługującego za grudzień i styczeń następuje do 28 lutego.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3