18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe tygodnia: 9.3 - 15.3

Jacek Sobczyński
"John Carter"
"John Carter"
Pisząc o wchodzącym dziś do kin "Johnie Carterze" recenzenci w pierwszej kolejności zastanawiają się, czy w ogóle się zwróci, a dopiero potem, czy będzie udany.

"John Carter"
USA, fantasy, 2012
reż. Andrew Stanton
wyst. Taylor Kitsch, Lynn Collins

Bohater pojawił się po raz pierwszy na kartach powieści "Księżniczka Marsa" autorstwa Edgara Rice’a Burroughsa. Przez kolejne 100 lat Carter zaznaczał swoją obecność w serii książek, komiksów (wydane w latach 40. opowieści obrazkowe osiągają dziś na aukcjach zabójcze ceny) i programów telewizyjnych. Pojawił się nawet w słynnej "Lidze niezwykłych dżentelmenów" Alana Moore’a.

W Polsce tymczasem postać Johna Cartera była od zawsze w masowej wyobraźni anonimowa. Szkoda, bo jego przygody potrafią wciągnąć; oto mamy młodego żołnierza wojny secesyjnej, który niespodziewanie trafia na obcą planetę. Tam trafia w sam środek konfliktu między tubylcami i niejakim Tarsem Tarkasem, królem Tharków. Carter może uratować świeżo poznany świat - na razie przewagę nad resztą dają mu warunki fizyczne, jego szybkość i skoczność bardzo zyskują dzięki mniejszej grawitacji na planecie.

Ćwierć miliona dolarów to suma naprawdę niebagatelna, nie dziwi zatem, że studio Disneya ma poważne obawy w związku z frekwencją na "Johnie Carterze". W Polsce film wchodzi do kin dokładnie w ten sam weekend co za oceanem, będziemy zatem mogli na bieżąco obserwować zmagania filmu Andrew Stantona z amerykańskim box officem. Lwią część budżetu pochłonęły niesamowite efekty specjalne oraz wymyślna scenografia, choć twórcy od początku stawiali na kręcenie w naturalnych lokalizacjach. Mieszanka fantastyki "z myszką" z współczesnym kinem wysokobudżetowym - cóż, "Wojna Światów" Spielberga pokazała, że to nie zawsze dobre połączenie. Ale wydaje się, że decydenci ze studia Disneya raczej nie pozwoliliby nikomu wyrzucać lekką ręką ćwierć miliona dolarów w błoto.

"Jak upolować faceta"
USA, komedia, 2011
reż. Julie Anne Robinson
wyst. Katherine Heigl, Jason O'Mara

Ta dziewczyna jeszcze w latach 90. partnerowała Gerardowi Depardieu w przyjemnej komedyjce "Tata i małolata", by już dekadę później zostać uznaną najpiękniejszą aktorką w Hollywood. Co prawda uroda Katherine Heigl ma także swoich przeciwników, ale trudno zakwestionować, że od "Wpadki", jej wielkiego powrotu do kina popularnego ta słynna z serialu "Chirurdzy" aktorka robi zawrotną karierę już nie tylko na małym ekranie.

W "Jak upolować faceta" Heigl wciela się w rolę Stephanie, dziewczyny z Jersey. Jej bohaterka przeżywa poważny kryzys finansowy. Od pół roku nie może znaleźć pracy, pieniędzy w portfelu jest coraz mniej a na dodatek zarekwirowano jej samochód. Dla chcącego nic trudnego - i tak przyciśnięta do finansowego muru Stephanie odwiedza swojego kuzyna, który zawodowo zajmuje się łapaniem przestępców. Uzbrojona w... gaz pieprzowy kobieta może już ruszać na łowy. Jej pierwszym celem ma być zbiegły, oskarżony o morderstwo eks-glina. Niestety, traf chciał, że podejrzany jest także dawną, licealną miłością Stephanie. Ale przy pomocy kuzyna kobieta staje się twardą i w pełni profesjonalną łowczynią głów.

Film jest adaptacją głośnej powieści Janet Evanovich. "One For The Money" przez 75 tygodni nie schodziła z listy amerykańskich bestsellerów. Nakręcenie pełnometrażowego filmu na jej podstawie było zatem tylko kwestią czasu.
- Każdy jej samochód musi przeżyć jakąś katastrofę. Przez wilgotność powietrza w Jersey jej włosy ciągle się kręcą. Nie potrafi gotować i nie ma co się po niej spodziewać, że zatrzyma pędzący pociąg lub - niczym Superman - złapie lecący pocisk w zęby. Nie zmienia to faktu, że każda z nas chciałaby być taką kobietą - tak o swojej bohaterce mówi Evanovich. A Amerykanie polubili Stephanie - saga jej przygód liczyła 18 tomów.

"Lorax"
USA, animacja, 2011
reż. Chris Renaud
dubbing: Paweł Ciołkosz, Monika Pikuła

Urocza proekologiczna animacja w gwiazdorskiej obsadzie. W oryginale głosu bohaterom użyczają m.in. Danny DeVito, Taylor Swift i Zac Efron.

Lorax jest strażnikiem lasu, przemawiającym do innych istot w imieniu drzew. Jak widać na załączonym obrazku jest mały i niezbyt urodziwy. Teraz musi zainterweniować w sprawie niejakiego Once - Lera, który ośmielił się ściąć piękne drzewo.
A kim jest ów Once - Ler? To zgorzkniały, starszy mężczyzna, mieszkający na skraju lasu. Okazuje się, że jest starym drwalem, który wycinał niegdyś drzewa dziesiątkami, tylko po to, by zarobić pieniądze na stworzonym z nich produkcie. Jest jeszcze nastoletni Ted, który wyrusza do lasu, by odkryć drzewo Truffala i podbić serce jego rówieśniczki o imieniu Audrey a przy okazji poznać prawdziwą historię zrzędliwego Loraxa, który też skrywa przed światem parę tajemnic. Dość ekstrawagancki formalnie i treściowo film to propozycja twórców hitu "Jak ukraść Księżyc".

"Terytorium wroga"
Francja, wojenny, 2011
reż. Stephane Rybojad
wyst. Diane Kruger, Djimon Hounsou

W Afganistanie została porwana dziennikarka. Grupa komandosów, wyszkolonych do działania na ekstremalnie trudnych terenach wkracza do akcji. Tymczasem sytuacja okazuje się bardzo skomplikowana. Część komandosów narzeka, że życie jednej kobiety może być w ogólnym rozrachunku warte więcej, niż sześciu komandosów. A do tego między dziennikarką a jednym z mężczyzn wybucha płomienne uczucie.

To pierwszy francuski film akcji, w którym udało się zaangażować tak liczną armię żołnierzy znad Loary i Sekwany. Swój udział w "Terytorium wroga" miała także nowoczesna, wojskowa technologia. A debiutujący reżyser Stephane Rybojad interesował się przede wszystkim tym, dlaczego co roku setki młodych mężczyzn chce dołączyć do Sił Specjalnych i narażać się na polach bitwy.

"Coś pięknego"
Włochy, komediodramat, 2010
reż. Paolo Virzi
wyst. Micaela Ramazzotti, Valerio Mastandrea

Mamy lata 70. W miasteczku przy wybrzeżu piękna Anna zostaje wybrana lokalną miss matek. Normalny partner laureatki powinien się z takiego wyróżnienia cieszyć... ale nie jej mąż Mario. Oszalały z zazdrości mężczyzna wyrzuca ją i ich dwójkę dzieci z domu. Jej podróż wiedzie teraz przez posiadłości milionerów i obskurne klitki.

Historię Anny poznajemy przez wspomnienia członków jej rodziny. Bo kobieta w końcu wraca do swojego miasteczka. Tam znajduje spokój i poświęca się wychowywaniu dzieci. Ale wkrótce okazuje się, że jest śmiertelnie chora. Na wieść o tym do domu wraca jej dorosły już syn. A nie jest mu łatwo - Bruno dzieciństwo pamięta głównie poprzez wieczne kłótnie rodziców, nie zapomniał też o kolegach, którzy uważali jego wyjątkowej urody matkę za kobietę lekkich obyczajów.

"Lily"
Francja, dramat, 2010
reż. Fabienne Berthaud
wyst. Diane Kruger, Ludivine Sagnier

Nieco ekscentryczna Lily żyje w wiejskim domu swojej matki. Jej starsza siostra Clara jest mężatką i na stałe mieszka w Paryżu. Ale wkrótce matka umiera a Lily nie jest w stanie sama zatroszczyć się o swoje życie. Clara załamuje ręce nad siostrą i postanawia na pewien czas przenieść się do domu na wsi. Tym samym przewraca świat Lily.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski