Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z pamięcią: Radzimy, co robić, gdy pamięć zaczyna nas zawodzić

Agnieszka Grzelak
Spokojna, zrównoważona joga dla seniorów pozwala utrzymać ciało i psychikę w dobrej kondycji
Spokojna, zrównoważona joga dla seniorów pozwala utrzymać ciało i psychikę w dobrej kondycji 123rf
Ludzie żyją coraz dłużej. W ciągu ostatnich 300 lat długość życia ludzkiego wydłużyła się dwukrotnie. W Polsce na przestrzeni ostatnich 50 lat populacja osób powyżej 60. roku życia wzrosła prawie 4-krotnie. Obecnie w naszym kraju żyje prawie 6,5 miliona seniorów, w ciągu kolejnych 50 lat liczba ta podwoi się.

Nic dziwnego, że coraz częściej spotykamy się z problemem zaburzeń pamięci u osób starszych. Zagadnienie to jest przedmiotem kampanii edukacyjnej "Rozwiązanie na zapominanie", skierowanej przede wszystkim do dorosłych dzieci seniorów. Często to od nich zależy, czy problem zaników pamięci rodziców jest w rodzinie bagatelizowany, czy nie.

Pomiędzy normalnym starzeniem się a łagodnym otępieniem plasują się łagodne zaburzenia poznawcze (ŁZP).

To m.in. zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, osłabienie zdolności logicznego myślenia, osłabienie zdolności rozwiązywania problemów, zaburzenia prawidłowej oceny sytuacji. Osoby dotknięte ŁZP mają świadomość, że ich sprawność intelektualna zmniejszyła się bardziej niż wskazywałby na to wiek.

Spokojna, zrównoważona joga dla seniorów pozwala utrzymać ciało i psychikę w dobrej kondycji

Ukrywają jednak ten fakt przed otoczeniem. Nieoceniona jest wówczas rola najbliższej rodziny, która zaniepokojona zaniedbywaniem przez seniora czynności codziennego życia, takich jak mycie, ubieranie się czy czytanie, powinna skłonić go do wizyty u lekarza. Jest to ważne także dlatego, że przy łagodnych zaburzeniach można podjąć działania, które opóźnią postępującą utratę pamięci.

Przy braku leczenia u jednej na dwie osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi w ciągu najbliższych kilku lat rozwinie się choroba Alzheimera. Zagubienie w zwykłych codziennych sytuacjach, np. zapominanie imion najbliższych osób i znajomych, dat ważnych rodzinnych uroczystości, zamknięcia mieszkania czy samochodu.

Często pojawia się też zapominanie związane z braniem leków, chodzeniem na wizyty kontrolne czy mówienie stale o tym samym, zanik zainteresowania najbliższym otoczeniem, nieczytanie gazet, coraz rzadsze oglądanie TV - gdy wcześniej było to bardzo częste i regularne.

Zdaniem psychologa, prof. Anny Brzezińskiej, każdy człowiek może podjąć proste kroki, aby jego mózg starzał się wolniej.

Co warto robić? Interesować się tym, co się dzieje wokół, oglądać TV, słuchać radia, czytać gazety, kontaktować się z różnymi ludźmi, podtrzymywać znajomości, pisać listy, telefonować, wysyłać mejle i SMS-y, zapraszać bliskich do domu i ich odwiedzać.
Poza tym trzeba starać się jak najwięcej rzeczy robić samodzielnie, realizować swoje pasje, marzenia i zainteresowania, i jak najwięcej się uczyć od innych. Nade wszystko zaś trzeba dbać o jak najczęstsze kontakty z ludźmi młodszymi od siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski