Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Pokrzywniak został patronem Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej

Anna Jarmuż
Profesor zmarł w styczniu 2016 r. Po roku ma swoją tablicę. Jego imię nosi też biblioteka.
Profesor zmarł w styczniu 2016 r. Po roku ma swoją tablicę. Jego imię nosi też biblioteka. UAM
Władze Uniwersytety im. Adama Mickiewicza uhonorowały prof. Józefa Tomasza Pokrzywniaka pamiątkową tablicą. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę śmierci profesora.

Rok po śmierci prof. Józef Tomasz Pokrzywniak doczekał się pamiątkowej tablicy. Jego imię nosi też teraz Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, z którego się wywodził.

- Zawdzięczamy mu mnóstwo rzeczy, stworzył podstawy funkcjonowania wydziału, które sprawdzają się do dziś - mówi obecny dziekan WFPiK, prof. Tomasz Mizerkiewicz. Jak przypomina, prof. Józef Tomasz Pokrzywniak był inicjatorem powstania Biblioteki Wydziałowej. - Wbrew sceptykom, pokonując przeszkody, doprowadził do realizacji tego projektu - zauważa prof. Tomasz Mizerkiewicz.

Podczas uroczystości głos zabrał rektor uniwersytetu.

- Gdy w sierpniu 2016 roku doszła do nas wiadomość o chorobie profesora, przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, ale też nadzieją, że po prostu z tej choroby wyjdzie. Potem oczywiście był okres, gdzie wiadomości, które docierały, były niepokojące - choroba galopowała i 16 stycznia 2017 roku dotarła ta najsmutniejsza wiadomość, że Tomka już nie ma z nami - wspominał prof. Andrzej Lesicki. - Uczelnia, wydział, poniosły ogromną stratę, ale nasz uniwersytet przywiązuje wielką wagę do tradycji - należy do niej także to, by tych, których nie ma wśród nas, wspominać w różny sposób, przy różnych okazjach.

Prof. Józef Tomasz Pokrzywniak był historykiem literatury, wybitnym badaczem epoki oświecenia. Przez lata pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświecenia, dyrektora Instytutu Filologii Polskiej oraz dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Był cenionym nauczycielem akademickim i charyzmatycznym wykładowcą, a także miłośnikiem ogrodów, podróży i kultury włoskiej. Studenci i współpracownicy wspominają go jako człowieka wielkiego optymizmu i życzliwości wobec innych ludzi.

Co nowego w kinach, teatrach i kinach w Poznaniu? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski