Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor UAM: "Ludzie czują się zagubieni i niezdolni do podjęcia odpowiednich kroków"

OPRAC.:
Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
prof. Maciej Błaszak
prof. Maciej Błaszak Martyna Płaczek
Dlaczego tak trudno jest wprowadzić zmianę w życiu, mimo że dobrze wiemy, co powinniśmy zrobić? – Kluczem może być psychologia zmiany, która wskazuje na trzy fundamentalne aspekty: kontekst, rozum i emocje – odpowiada prof. Maciej Błaszak z Wydziału Filozoficznego UAM. 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

W ocenie profesora poznańskiego UAM, kluczowym wyzwaniem jest znalezienie skutecznego sposobu na dokonywanie zmian.

– Często skupiamy się na informowaniu ludzi, ale to nie prowadzi do zmiany ich zachowań. Istnieją trzy istotne aspekty, które warto brać pod uwagę. Pierwszy dotyczy kontekstu, czyli otoczenia, w którym działamy. Często popełniamy błąd atrybucji, przypisując niepowodzenia konkretnym osobom, podczas gdy prawdziwe przyczyny leżą w otoczeniu. Psychologia zmian podkreśla, że to, co wydaje się problemem indywidualnym, często ma swoje źródło w sytuacji zewnętrznej.

Czytaj także: Poznański UAM na konferencji w Strasburgu. Uniwersytet chce współpracować z ukraińskimi uczelniami. "Chcemy dzielić się doświadczeniem"

Jak zaznacza w komentarzu prof. Maciej Błaszak, kolejnymi ważnymi elementami są rozum i emocje.

– Kluczowe jest dotarcie do osób za pomocą jasnych sygnałów, które wskazują, jakie działania należy podjąć. Często to, co postrzegane jest jako lenistwo, wynika z braku motywacji, spowodowanego niedostatecznym zaangażowaniem emocjonalnym. Aby skutecznie wpływać na emocje, należy używać konkretnych, życiowych przykładów, zamiast abstrakcyjnych danych. Przykładowo, liczby dotyczące ofiar wojny mogą nie wywoływać silnych reakcji, w przeciwieństwie do osobistych historii poszczególnych osób, które potrafią poruszyć i zmotywować do działania.

W ocenie poznańskiego naukowca, warto również uświadamiać sobie, że opór wobec zmian często wynika z braku pewności co do kierunku działań.

– Niejasne sygnały mogą powodować, że ludzie czują się zagubieni i niezdolni do podjęcia odpowiednich kroków. Tylko poprzez skuteczne angażowanie systemu emocjonalnego, możemy przełamać ten opór i zachęcić do zmiany.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jak należy dbać o mózg? 7 prostych sposobów na zdrowy umysł.

Jak dbać o mózg? Poznaj 7 prostych sposobów na codzienne dba...

Turystyczna Wielkopolska: Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski