Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „Przyjazne podwórko" ma już 10 lat! Dzięki niemu mieszkańcy zrealizowali 48 projektów, wartych 4 miliony złotych

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Program Przyjazne Podwórko ma już 10 lat
Program Przyjazne Podwórko ma już 10 lat Robert Woźniak
„Przyjazne podwórko” jest programem społecznym, który aktywizuje mieszkańców – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Przez dziesięć lat wpłynęło do niego 71 zgłoszeń, z czego 48 zostało zrealizowanych przy wsparciu miejskiego budżetu.

Miejskie podwórka, które zakwalifikowały się do programu zyskały m.in. zieleń, bezpieczną nawierzchnię, miejsca do zabaw i rekreacji. Bo realizowany od 2013 roku, a więc mający już dziesięć lat program ma na celu poprawę estetyki i funkcjonalności podwórek i otoczenia budynków mieszkalnych. Poznań finansuje nawet do 50% kosztów inwestycji – o ile to wsparcie nie przekracza 50 tys. złotych. Resztę pokrywa wspólnota mieszkaniowa.

Do tej pory wpłynęło do miasta 71 zgłoszeń, 48 z nich zrealizowano, na co wydano ponad 4 miliony złotych, z czego czwartą część opłaciła kasa miejska. Najbardziej udanym pod względem inwestycji były lata 2014, gdy zgłoszono 13, a zrealizowano 12 pomysłów i 2018 rok – wówczas podjęto inwestycje warte w sumie ponad 1,2 mln złotych.

Zobacz też: Uczniowie zapalili "Światełko dla Czerwca '56". Na Cytadeli przypomnieli sylwetkę Mariana Kubiaka, listonosza, który zdobywał czołg

„Przyjazne podwórko” jest realizowane przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który teraz zbiera zgłoszenia do edycji przyszłorocznej. W tym roku miasto przekaże wspólnotom 106 tys. złotych na zaakceptowane już projekty. Początkowo program adresowany był do osiedli Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria, później umożliwiono dostęp do niego wspólnotom spoza tych osiedli. I tak komisja opiniująca wnioski wybrała do realizacji projekty z ulic Nowowiejskiego, Orzechowej i Heweliusza.

- To są działania, które wywołują zainteresowanie mieszkańców, pobudzają je do działania, wywołują oddolne inicjatywy: taki jest cel programu – aktywizacja lokalnych wspólnot – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
- Cieszymy się, że program jest realizowany, wprowadziliśmy w jego ramach więcej zieleni, a teraz chcemy odnowić nawierzchnię i uzyskać więcej powierzchni biologicznie czynnej; korzystamy z niego, mając nadzieję na wsparcie w ustalonych już z mieszkańcami koncepcjach w najbliższej przyszłości – dodaje Alicja Wilak, członek Zarządu Wspólnoty mieszkaniowej 3 Maja AB / Cyryla Ratajskiego 1, 1A i 1B.

od 16 lat

- Nasze otoczenie pięknieje – mówi Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu ZKZL w Poznaniu. - Na początku był nacisk na utwardzanie nawierzchni i na miejsca parkingowe, teraz coraz częściej mówi się o zieleni. Zachęcam wspólnoty, by brać sprawy w swoje ręce, by pozyskiwać miejskie nieruchomości w bezpłatne użytkowanie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski