Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promotor sprawdzi czy student korzystał z ChatGPT. Oto nowa funkcja Jednolitego Systemu Antyplagiatowego!

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Sztuczna inteligencja bardzo pomaga w pisaniu prac dyplomowych, może jednak zaszkodzić.
Sztuczna inteligencja bardzo pomaga w pisaniu prac dyplomowych, może jednak zaszkodzić. pexels
Korzystanie z narzędzi do automatycznego generowania tekstu staje się coraz bardziej popularne. Tym bardziej wśród studentów. Szczególnie eksploatowanym ostatnio jest ChatGPT, który z każdym miesiącem ma coraz więcej narzędzi czy możliwości. Aby pomóc promotorom, eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji postanowili dodać do Jednolitego Systemu Antyplagiatoweg nową funkcję.

Sztuczna inteligencja pisze prace dyplomowe za studentów?

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w dobrym celu - tworzenie tekstów przez narzędzia sztucznej inteligencji może zwiększać produktywność i kreatywność użytkowników. Jednak coraz częściej, szczególnie dla promotorów sprawdzających prace dyplomowe, staje się to dużym problemem. Zdarzają się próby generowania całości lub znacznej części tekstu i podpisywania go swoim nazwiskiem. Takie działania wzbudzają uzasadnione kontrowersje.

Czytaj też: Student napisał pracę dyplomową za pomocą ChatGPT. Planowano odwołanie promotora. Co zrobiły władze uczelni?

Nauczyciele akademiccy zgłaszali zapotrzebowanie na narzędzie, które pozwoliłoby im sprawdzić, czy student korzystał z pomocy sztucznej inteligencji przy pisaniu pracy. W tym celu właśnie eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji rozbudowali Jednolity System Antyplagiatowy.

– Dzięki wprowadzeniu JSA, zapewniliśmy większą niż w latach wcześniejszych porównywalność wyników weryfikacji oryginalności prac dyplomowych pomiędzy wszystkimi ośrodkami z całej Polski. Niedawno jednak pojawiło się nowe wyzwanie, jakim jest wzrastająca popularność narzędzi do automatycznego generowania treści. Dlatego niezwłocznie przystąpiliśmy do pracy, aby dodać do JSA funkcję, która pomoże promotorom w identyfikacji, czy dana praca dyplomowa została napisana przy pomocy narzędzi takich jak choćby popularny ChatGP

- mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Jak JSA wykrywa zastosowanie sztucznej inteligencji?

Metoda detekcji wdrożona do systemu JSA opiera się na hipotezie, że im większa regularność w tekście, tym jest większe prawdopodobieństwo, że został on wytworzony przez model językowy. Założenie takie ma swoje źródło w zastosowanym algorytmie, który jest w stanie wygenerować tekst regularny i przewidywalny.

– Model zastosowany w JSA został przeszkolony na dużym zbiorze danych tekstowych. Jego działanie najprościej wytłumaczyć stosując miarę Perplexity. Zgodnie z naszymi założeniami, tekst wytworzony przez losowy dobór słów powinien charakteryzować się wysoką wartością Perplexity, natomiast tekst bardzo szablonowy i przewidywalny niską wartością Perplexity. W przypadku tego ostatniego właśnie istnieje zasadne podejrzenie, że powstał on przy użyciu sztucznej inteligencji

– mówi Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w OPI, który odpowiada za rozwój systemu.

Zaznacza jednak, że funkcja ta nie daje stuprocentowej pewności, że praca jest plagiatem napisanym przez sztuczną inteligencję. - Określa wyłącznie prawdopodobieństwo. Dlatego zawsze ostateczna decyzja należy do promotora. To on weryfikuje raport otrzymany z JSA i stwierdza, czy dana praca dyplomowa jest oryginalna – dodaje kierowniczka OPI.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W roku akademickim 2021/2022 w Poznaniu studiowało 102 199 osób. Które poznańskie szkoły wyższe mogły pochwalić się największą liczbą studentów? Sprawdź -->

Na tych uczelniach w Poznaniu studiuje najwięcej studentów! ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski