Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje nazwy ronda przy dworcu. Rondo Ferdinanda Focha?

Marcin Idczak
Ferdinand Foch podczas wizyty w Poznaniu
Ferdinand Foch podczas wizyty w Poznaniu Archiwum
W ciągu ostatniej doby otrzymaliśmy już kilkaset zgłoszeń jak nazwać powstające rondo przy nowym Dworcu Głównym PKP. Wiele z nich dotyczy osoby Ferdinanda Focha.

Powstające przy nowym Dworcu Głównym PKP w Poznaniu, rondo będzie jednym z najważniejszych punktów w mieście.
Jednak wciąż nie ma swojej nazwy. Dlatego też dzięki Czytelnikom ,,Głosu Wielkopolskiego" chcemy przygotować projekt uchwały w sprawie nadania imienia temu rondu. Zostanie ona przedstawiona radnym. To właśnie oni będą decydować o nadaniu nazwy.

Polecamy również: Rondo im. Lecha Kaczyńskiego powstanie w Poznaniu?

Od wtorku przyjmujemy zgłoszenia Czytelników. Ich liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Średnio przychodzi jedna propozycja co dwie minuty.

Jakie najczęściej padają zgłoszenia? W sumie to początek akcji, dlatego przekrój proponowanych nazw jest różny. Jednak dominuje tendencja do uhonorowania w ten sposób osób, które w przeszłości wiele zrobiły dla Poznania i Wielkopolski, ale obecnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie pamiętamy już o tych ludziach i ich dokonaniach. Jedną z propozycji jest rondo marszałka Ferdynanda Focha. Był jednym z najbardziej znanych dowódców francuskich podczas I wojny światowej, ale też i zarazem przyjacielem polski.

Czytaj też: Rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej już jest w Swarzędzu!

To właśnie on, pod groźbą interwencji wojskowej, wymusił na Niemcach zawieszenie broni z Powstańcami Wielkopolskimi. - Gdyby nie to, to nie wiadomo, czy Niemcy by nie skierowali na front wielkopolskich swoich armii z Zachodu - wyjaśnia Michał Kondella z rady osiedla Stare Miasto, która opowiedziała się za taką nazwą ronda. - To by mogło doprowadzić do upadku powstania - dodaje.

Przed 90 laty Ferdinand Foch był w Poznaniu. Gdy przyjechał na dworzec witały go tłumy poznaniaków (porównywalne do tych, które zgromadziły się podczas wizyt Jana Pawła II). Jeszcze przed II wojną światową ul. Głogowska, czyli jedna z najdłuższych w mieście. - Obecnie ta osoba, tak wielce zasłużona dla naszego miasta i regionu nie jest u nas upamiętniona - podsumowuje Michał Kondella.

Sprawdź propozycje poznaniaków: Wybierzmy nazwę dla nowego ronda!

Przypominamy, że ostateczna decyzja o nazwie będzie należała do miejskich radnych.

Ferdinand Foch
1851-1929. Francuski wojskowy. Marszałek Francji oraz Polski. Naczelny wódz Wojsk Sprzymierzonych (I wojna światowa). Kawaler Orderu Orła Białego.
Jako naczelny wódz wszystkich sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał rozejm kończący działania wojenne z Niemcami 11 listopada 1918 roku. Był wielkim przyjacielem Polski. To właśnie o wymusił na Niemcach w 1919 roku powstrzymanie kontrofensywy przeciwko Powstańcom Wielkopolskim (zagroził, że jeśli będą kontynuować walki, to armia francuska zaatakuje Niemcy). W 1923 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Zobacz: Tak dzisiaj wyglądają okolice dworca PKP [ZDJĘCIA]

Jak zgłaszać kandydatury
Przez najbliższe trzy tygodnie przyjmujemy zgłoszenia propozycji nazwy dla ronda. Przekażemy je Radzie Miasta, która decyduje o nazewnictwie ulic w Poznaniu.
Wraz z krótkim uzasadnieniem prosimy je przesyłać e-mailowo na adres [email protected]. Listownie: ,,Głos Wielkopolski’’, Marcin Idczak, ul. Grunwaldzka 19, 60-782 Poznań. Można również telefonicznie w poniedziałki (w godzinach od 10.00 do 11.00) pod numerem 61 869 42 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski