Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdźcie nad Maltę i zobaczcie ile radości sprawia piłka nożna! W sobotę początek MŚ Bezdomnych!

Radosław Patroniak
Turnieje piłki nożnej ulicznej rozgrywane są na małych boiskach z małymi bramkami
Turnieje piłki nożnej ulicznej rozgrywane są na małych boiskach z małymi bramkami Fot. Andrzej Szozda
Tydzień temu nad Maltą rządzili triathloniści. Od soboty znajdzie się ona we władaniu piłkarzy i piłkarek bezdomnych, którzy przyjechali do Poznania na 11. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Ulicznej.

W pierwszym dniu imprezy odbędzie się parada - przejście uczestników turnieju o godzinie 17 z okolic galerii Malta do miejsca rozgrywek, czyli mety Jeziora Maltańskiego. Tam odbędzie się losowanie grup.

W niedzielę od godz. 11 będą rozgrywane na czterech boiskach pierwsze mecze. Po południu kolorowa piłkarska fala powędruję na Bułgarską. Kilkanaście minut przed rozpoczęciem meczu Lech Poznań - Korona Kielce (godz. 18) nastąpi uroczyste otwarcie turnieju.

W pozostałe dni mecze będą się odbywać w godzinach 12-19. Dzień 15 sierpnia zostanie nazwany oficjalnym dniem Lecha Poznań. Natomiast finały oraz ceremonia zamknięcia zaplanowane zostały na 18 sierpnia.

– Braliśmy udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Ulicznej i jesteśmy zachwyceni, mogąc gościć tę znaczącą, światową imprezę w Poznaniu – przyznał Maciej Gudra, prezes Stowarzyszenia Reprezentacji Polski Bezdomnych. – Taki turniej pomoże nam w wysiłkach na rzecz walki z bezdomnością tutaj w Polsce, a przy okazji także w inny regionach świata. Jestem pewien, że będzie to również prawdziwe piłkarskie święto – stwierdził z kolei Szkot Mel Young z Fundacji Homeless World Cup, organizującej wszystkie dotychczasowe mundiale bezdomnych. W czwartek był on gościem na meczu Lech – Żalgiris. – Rozmawiałem z kibicami Kolejorza i byłem zbudowany tym, że większość z nich wiedziała o naszej imprezie – dodał Young.

Co ciekawe każdy zawodnik może wziąć udział w turnieju tylko raz w życiu. Wielu uczestników imprezy zmieniło swoje podejście i sposób myślenia pod wpływem mistrzostw. Wielu z nich znalazło nowe miejsca pracy, około 70 procent znacząco polepszyło swoje warunki życia. Większość zdecydowała się wznowić kształcenie, a 80 procent zrezygnowało z używek. Wielu kontynuuje grę w piłkę po zakończeniu mistrzostw.

Polska Reprezentacja Bezdomnych może się poszczycić sukcesami – nasza drużyna dwukrotnie zdobyła wicemistrzostwo świata (Edynburg 2005 i Kopenhaga 2007) oraz dwukrotnie zajęła trzecie miejsce (Goteborg 2004 i Kapsztad 2006). W stolicy Wielkopolski na MŚ po raz pierwszy wystąpią również nasza żeńska kadra.

– 48 męskich i 14 kobiecych drużyn. W sumie ponad 1000 uczestników, czyli będziemy mieli do czynienia z ciekawym wydarzeniem i to nie tylko w sensie sportowym oraz społecznym. Dzięki MŚ miasto się ożywi i nabierze kolorytu – przekonywał prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski