Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyrlandia górą: Po prostu szagówki

Waldemar Kurowski
Poznańska kuchnia, którą postaram się przedstawić w szerokim asortymencie, należy obecnie, według opinii znawców sztuki kulinarnej, do jednej z lepszych w Europie. Szkoda, że tak późno zaczyna się ją doceniać w naszym kraju. Ja jednak od razu się na jej walorach poznałem i wiem, że jedzenie takich przysmaków, to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Podziela tę opinię moja rodzina i znajomi, którzy mają okazję próbować przygotowanych przeze mnie potraw. Dodatkowym walorem jest to, że produkty potrzebne do przygotowania są w miarę tanie i co bardzo ważne, ogólnie dostępne w każdym pobliskim sklepie.

Gdy brak mi pomysłu, jaki ugotować obiad, zaraz na myśl przychodzą wspomnienia z dawnych czasów, kiedy moja matka, zresztą jak większość gospodyń, gotowała obiady z tego "co się miało".

Nie znaczy to, że były one niesmaczne, wręcz przeciwnie!

W związku z tym proponuję typowo poznańskie danie - szagówki, czyli kopytka lub inaczej nazywane kluski ziemniaczane. Przygotowanie tego dania, wymaga trochę pracy, no i nie ukrywam umiejętności kulinarnych, ale warto się potrudzić.

Najpierw gotuję obrane i umyte ziemniaki. Po ugotowaniu studzę je i przepuszczam przez maszynkę do mielenia mięsa, lub rozgniatam zbijakiem.

Do ziemniaków dodaję mąkę pszenną, sól, wbijam jajo i zagniatam ciasto. Zagniatanie ciasta ziemniaczanego powinno trwać krótko (dłuższe wyrabianie powoduje znaczne jego zmiękczenie i wymaga zużycia większej ilości mąki, co zmienia smak i konsystencję). Następnie wyrobione ciasto dzielę na części, formuję długie wałki, lekko spłaszczam i odcinam ukośne kawałki w kształcie rombu.

Kluski wkładam do wrzącej, osolonej wody i mieszam. Łyżką cedzakową wyjmuję kluski, gdy wypłyną na powierzchnię (sprawdzam przekrój kluski, czy jest dostatecznie ugotowana, przekrój ugotowanej kluski musi być szklisty).

Po wyjęciu wszystkich, przepłukuję ciepłą wodą, osączam i mieszam z tłuszczem, aby się nie zlepiły. Boczek wędzony przetapiam wraz z drobno pokrojoną cebulą i polewam tym każdą porcję. Szagówki podaję z zasmażaną kiszoną kapustą. Kluski można też podawać do dań mięsnych z sosem.

SKŁADNIKI
Szagówki
(na 4 osoby)

  • 1,2 kg ziemniaków netto
  • 25 dag mąki pszennej
  • jajko
  • sól
  • 10 dag boczku wędzonego
  • średnia cebula
  • smalec do podsmażenia boczku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski