Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta: PiS ma pomysł na rozprawienie się z dopalaczami

Bogna Kisiel
Rada Miasta: PiS ma pomysł na rozprawienie się z dopalaczami
Rada Miasta: PiS ma pomysł na rozprawienie się z dopalaczami Waldemar Wylegalski
Poznańscy radni domagają się skutecznej walki z dopalaczami. Klub PiS przygotował projekt stanowiska w tej sprawie, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta na wtorkowej sesji.

Radni PiS-u pracowali na tą uchwałą już w czerwcu.

Zobacz też:

- Nim nadeszła obecna fala zatruć dopalaczami – zaznacza Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu radnych PiS. I dodaje, że analogiczną uchwałę przyjęła w maju Rada Miasta Wrocławia. - Chcemy, aby do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzona została definicja analogu strukturalnego czyli związków chemicznych wykorzystywanych w dopalaczach, które nie zostały ujęte na liście substancji zakazanych.

Przypomnijmy, że od 1 lipca tego roku obowiązuje zmieniona ustawa, która miała zwiększyć kontrolę nad substancjami chemicznymi, oferowanymi przez sklepy z dopalaczami (również przez internet). Powstała lista 114 substancji, które uznano za narkotyki.

- Wydłużanie listy substancji zakazanych jest błędną filozofią. Ich producenci zawsze będą jeden-dwa kroki przed stanowiącymi prawo – uważa Sz. Szynkowski vel Sęk i dla zobrazowania tej sytuacji powołuje się na definicję kradzieży w Kodeksie Karnym. - Gdyby zamiast tej definicji, wskazywano, że za kradzież uznaje się zabranie cudzego auta, gotówki, telewizora itd., to zawsze znalazłaby się rzecz, której nie byłoby na tej liście. I tak właśnie jest z listą zakazanych dopalaczy.

Zdaniem radnego PiS, wzrost liczby zatruć dopalaczami w ostatnich dniach jest pochodną owej wydłużonej listy. - To „promocyjna wyprzedaż” gorących kartofli – twierdzi Sz. Szynkowski vel Sęk. - Właściciele sklepów z dopalaczami próbują pozbyć się nielegalnych substancji i masowo wprowadzają je na rynek.
Poznańscy radni nie mają wątpliwości, że natychmiast w ich miejsce pojawią się nowe specyfiki, których nie ma na „zakazanej liście”.

Ponadto we wspomnianym stanowisku proponuje się wprowadzenie zapisu o cofnięciu pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej tym, którzy sprzedają analogi strukturalne. Wobec osób, zajmujących się dystrybucją dopalaczy miałby też mieć zastosowanie jeden z artykułów Kodeksu Karnego mówiący o „sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych substancji”.

Zobacz też:

Stanowisko podobnej treści, jak to, którym we wtorek zajmie się poznańska Rada Miasta, trafi na posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, które odbędzie się 24 lipca. - Przygotowałem go wspólnie z burmistrzami Kępna i Śremu na polecenie ZMP – wyjaśnia Sz. Szynkowski vel Sęk. I k twierdzi, że takie rozwiązanie przyjęto również w innych krajach europejskich. - I ono działa dość skutecznie – dodaje radny PiS, choć przyznaje, że trudno dopalacze wyeliminować w 100 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski