Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błędy w aplikacji eWniosekPlus w zakresie norm GAEC? Trwają prace modernizacyjne. Można jednak wysyłać wnioski

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
ARiMR wprowadza zmiany w aplikacji eWniosekPlus.
ARiMR wprowadza zmiany w aplikacji eWniosekPlus. 123rf/chagin
W tym roku w ramach dopłat przewidziano wiele zmian, m.in. w zakresie spełnienia norm GAEC. Prace modernizacyjne nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus trwają, ale rolnicy zastanawiają się, jak złożyć wniosek m.in. w przypadku GAEC8. W przypadku ugorowania u większości pojawiał się błąd. Nie ma jednak powodów do obaw, wnioski wysłane w tym czasie nie będą objęte pomniejszeniem płatności.

Spis treści

Błąd techniczny. Rolnicy na tym nie stracą

Błąd w aplikacji eWniosekPlus pojawiał się w trakcie wypełniania wniosku, rolnikom wyświetlał się brak deklaracji o 4 proc. powierzchni gruntów ornych na potrzeby realizacji normy GAEC8. W tym roku wymóg ten został zniesiony. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że nieprawidłowość została wyłączona. Co z wnioskami, które już zostały wysłane z błędem?

Jak zapewnia resort rolnictwa, ten błąd nie wpływa na przyznanie płatności, nie będzie też uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku. Wciąż można ubiegać się o dopłatę na ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji.

Dla wniosków wysłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC8, przedmiotowy błąd nie będzie uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku o przyznanie płatności na kampanię 2024 i nie będzie skutkować żadnymi pomniejszeniami płatności, informuje ARiMR.

Zmianowanie i dywersyfikacja. Tu też zmiany systemowe

Dodatkowo Agencja poinformowała o pracach nad dostosowaniem aplikacji także pod normę GAEC7. Dotyczy ona rolników, którzy spełnią wymóg zmianowania albo dywersyfikacji. W przypadku zmianowania zasady nie uległy zmianie – na 40 proc. gruntów ornych taka sama uprawa nie może być utrzymywana rok do roku na jednej powierzchni. W dywersyfikacji unijne przepisy określiły zależność od powierzchni upraw:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.,
  • powyżej 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.

Powyższe zasady mają być uwzględnione przy aktualizacji aplikacji. Na ten moment dla wniosków wysłanych lub wysłanych z błędem, zasadność występowania błędu można zweryfikować, dokonując sprawdzenia tylko warunku zmianowania, który nie uległ zmianie lub normy przez dywersyfikację poprzez pozasystemowe obliczenia oparte na ustalonych regułach.

Po wprowadzeniu zmian systemowych, w zakresie sprawdzenia spełnienia normy GAEC7, aplikacja eWniosekPlus będzie na bieżąco prezentować w dedykowanym panelu Normy GAEC7 (w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) spełnienie normy osobno: w zakresie zmianowania oraz osobno w zakresie dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu jednego z warunków dla normy GAEC7 rolnik będzie mógł wysłać wniosek, widnieje w oficjalnym komunikacie ARiMR.

W tym samym czasie trwają też prace ułatwiające aplikowanie o płatność dla małych gospodarstw.

Źródło: ARiMR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Błędy w aplikacji eWniosekPlus w zakresie norm GAEC? Trwają prace modernizacyjne. Można jednak wysyłać wnioski - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski