Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji coraz bliżej. Trwają przygotowania

AJ
Reforma edukacji coraz bliżej. Trwają przygotowania
Reforma edukacji coraz bliżej. Trwają przygotowania archiwum
Wielkopolski kurator oświaty wydał już pierwsze opinie w sprawie zmiany sieci szkół. Decyzję w sprawie poznańskich gimnazjów radni podejmą we wtorek.

Trwają prace, związane z wdrażaniem reformy edukacji. Zmiany zakładają likwidację gimnazjów i powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Część wielkopolskich samorządów podjęło już uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Wszystkie pozytywnie zaopiniować musi wielkopolski kurator oświaty.

Jak informuje Karolina Adamska z Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, do KO wpłynęło dotąd ponad 100 uchwał. Jak na razie wydano 17 pozytywnych opinii (16 dla gmin i jedną dla powiatu). W pięciu przypadkach kurator oświaty zalecił wprowadzenie zmian. W niektórych o odrzuceniu uchwały decydowały błędy formalne (np. podanie niepełnej liczby szkół). Były też jednak sytuacje, gdy samorządy dokonywały zmian, których nie obejmuje planowana reforma edukacji.

W Poznaniu prace zespołu roboczego ds. zmian w sieci szkół już się zakończyły. Decyzję w sprawie przyszłości gimnazjów i nowych obwodów miejskich placówek radni podejmą we wtorek - podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Uchwalenie sieci szkół to jedno. Do zmian muszą przygotować się też nauczyciele. Dzisiaj w Warszawie odbędzie się konferencja, zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Tematem spotkania będzie nowa podstawa programowa. W konferencji wezmą udział dyrektorzy placówek doskonalenia nauczycieli i koordynatorzy ds. wdrażania nowej podstawy programowej z poszczególnych województw.

Władze KO w Poznaniu nawiązały już współpracę z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. W planach jest cykl szkoleń dla nauczycieli wszystkich przedmiotów - w terminie od kwietnia do września.

Wydarzenia tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski