Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja: Uczelnie mają wolne miejsca

Katarzyna Sklepik, Paulina Jęczmionka
Tomek Taciak i Radek Kaczmarek dostali się na zaoczną politologię na UAM
Tomek Taciak i Radek Kaczmarek dostali się na zaoczną politologię na UAM W. Wylegalski
Maturzyści, którym nie udało się dostać na studia, mają jeszcze szansę. Na poznańskich uczelniach są kierunki, gdzie wciąż można składać dokumenty. Wybór jest, co prawda, ograniczony, ale to perspektywa dla tych, którzy nie chcą płacić za studia zaoczne lub prywatne. Zwłaszcza, że wolne miejsca są i tam, gdzie za dobre wyniki dostaje się stypendium.

Politechnika Poznańska od ubiegłego roku realizuje współfinansowany przez Unię Europejską projekt tzw. kierunków zamawianych. Otrzymuje pieniądze na cztery kierunki. Dwa z nich - mechanika i budowa maszyn oraz elektrotechnika - prowadzą dodatkowy nabór.

Kandydaci muszą się jednak pospieszyć, bo dokumenty przyjmowane są tylko do 3 sierpnia. Warto, bo najlepsi studenci (połowa na roku) dostają co miesiąc stypendium w wysokości tysiąca złotych. Poza tym uczelnia oferuje jeszcze miejsca na inżynierii materiałowej, edukacji techniczno-informatycznej, fizyce technicznej i technologiach ochrony środowiska.

Szybko trzeba się też decydować w przypadku Uniwersytetu Przyrodniczego - nabór trwa do wtorku. A wybór kierunków spory: rolnictwo, technologia drewna, technika rolnicza i leśna, informatyka i agroinżynieria, towaroznawstwo, zootechnika specjalność agroturystyka i dwie specjalności na ogrodnictwie.

Do końca sierpnia, a na niektórych kierunkach nawet do września, można rejestrować się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jednak poza teologią i specjalnością nauczanie języka francuskiego w Kolegium Języków Obcych, dodatkowy nabór prowadzą tylko ośrodki zamiejscowe. W Kaliszu można studiować edukację artystyczną, filologię angielską, informację naukową i bibliotekoznawstwo oraz ochronę dóbr kultury. Wydziały w Słubicach i Kościanie oferują filologie: słowiańską (połączoną z polską), chorwacką i serbską oraz ochronę środowiska i gospodarkę przestrzenną.

Akademia Wychowania Fizycznego ma wolne miejsca na wydziale w Gorzowie. Dokumenty na wychowanie fizyczne, turystykę i rekreację, fizjoterapię można składać do końca sierpnia.

Tegoroczna rekrutacja w liczbach
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

W roku akademickim 2009/2010 przygotował około 10 tysięcy miejsc na 151 kierunkach i specjalnościach. Łączna ilość kandydatów wynosiła 26 230.
Najbardziej oblegane kierunki:
dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 12 osób na 1 miejsce
filologia szwedzka i filologia polska specjalność filmoznawstwo, telewizja i kultura medialna - po 11,9 osób na 1 miejsce
psychologia - 11, 5 osób na 1 miejsce
japonistyka - 10,4 osób na 1 miejsce
stosunki międzynarodowe - 9,7 osoby na 1 miejsce
filologia hiszpańska - 9,2 osoby na 1 miejsce

Uniwersytet Ekonomiczny
Na 1710 przygotowanych miejsc, było około 7500 chętnych. Brak drugiego naboru. Nastąpiło obniżenie progów punktowych na kierunkach:

- Ekonomia - 164,5 (ze 170)
- Finanse i rachunkowość 167,5 (ze 172)
- Polityka społeczna - 153,5 (ze 160)
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze - 153,5( ze 163)
- Towaroznawstwo - 90 (ze 100)
- Finanse i rachunkowość 159,5 (ze 166)
- Gospodarka przestrzenna 153 (ze 164)
- Zarządzanie - 159 (ze 167)

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego
Brak wolnych miejsc na studiach dziennych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski