Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów w katedrze gnieźnieńskiej. Zobacz zdjęcia

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Relikwie przybyły do archidiecezji gnieźnieńskiej 9 grudnia z diecezji włocławskiejPrzejdź dalej -->
Relikwie przybyły do archidiecezji gnieźnieńskiej 9 grudnia z diecezji włocławskiejPrzejdź dalej -->Paweł Brzeźniak, Jerzy Andrzejewski/www.archidiecezja.pl
W sobotę, 16 grudnia, w katedrze miało miejsce zakończenie peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów w archidiecezji gnieźnieńskiej. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Oprócz parafii relikwie nawiedziły hospicjum w Wągrowcu, Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów, klasztor franciszkanów, klasztor sióstr karmelitanek bosych, Centrum Edukacyjno-Formacyjne oraz krótko dom Prymasa Polski.

Relikwie rodziny Ulmów w katedrze gnieźnieńskiej

Do Gniezna relikwie rodziny Ulmów dotarły 15 grudnia, a nawiedzenie rozpoczęło się od Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów, gdzie mszy św. przewodniczył ks. kan. Maciej Olczyk. Po południu relikwie przewieziono do kościoła ojców franciszkanów, a następnie do klasztoru sióstr karmelitanek bosych.

W sobotę 16 grudnia od 8.30 czuwanie przy relikwiach trwało w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. O 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Na zakończenie relikwie przekazane zostały przedstawicielom archidiecezji poznańskiej. Podczas liturgii miało miejsce zawierzenie rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej wstawiennictwu błogosławionej rodziny Ulmów.

Homilię wygłosił ks. Hubert Wiśniewski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin, który nawiązując do życiowej postawy Józefa i Wiktorii Ulmów mówił o wrażliwości, życzliwości i braterstwie jako antidotum na obojętność, która jest „subtelną formą wrogości”.

"Symbol sprzeciwu wobec okrucieństwa wojny i okrucieństwa drugiego człowieka"

- Rodzina Ulmów, zwykła rodzina, której pasją było życie rodzinne, dzięki ludzkiemu podejściu stała się symbolem sprzeciwu wobec okrucieństwa wojny i okrucieństwa drugiego człowieka. Bez wywyższania się, ignorowania, obojętności. Ich życie pokazuje nam piękno ludzkiej dobroci, prostoty i małych gestów, które są potężne w swoim wyrazie - mówił ks. Wiśniewski.

Relikwie bł. rodziny Ulmów przybyły do archidiecezji gnieźnieńskiej 9 grudnia z diecezji włocławskiej. Nawiedziły jedenaście miejscowości: Chełmce, Inowrocław, Strzelno, Barcin, Żnin, Wągrowiec, Mieścisko, Wrześnię, Słupcę, Witkowo i na koniec Gniezno.

Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbyła się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem dzieci – w tym jednym jeszcze nienarodzonym – zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Do zbrodni doszło 24 marca 1944 roku.

Jesteście ciekawi, ilu wiernych mają kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce? Najnowsze dane prezentuje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego". Przejdź dalej --->

Oto kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce. Sprawdź, i...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski