Renta rodzinna dla studenta lub ucznia. Jak się o nią...

  Renta rodzinna dla studenta lub ucznia. Jak się o nią starać? Kiedy złożyć wniosek? Ile pieniędzy dostaniemy?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kiedy trzeba najpóźniej złożyć wniosek, żeby nie stracić renty? W razie przerwania nauki koniecznie musimy zgłosić to w ZUS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o rencie rodzinnej z ZUS dla ucznia lub studenta.
  Renta rodzinna dla studenta: Świeżo upieczony student zaświadczenie z uczelni musi dostarczyć najpóźniej do końca września

  Renta rodzinna dla studenta: Świeżo upieczony student zaświadczenie z uczelni musi dostarczyć najpóźniej do końca września ©123 RF

  Uczniowie szkół ponadpodstawowych wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu. Studenci – do końca października.

  Dla kogo renta?


  Renta rodzinna może przysługiwać bliskim zmarłego, jeśli był on emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Rentę tę mogą dostać m.in.: dzieci ubezpieczonego zmarłego, dzieci jego małżonka lub te przysposobione.
  Prawo do renty rodzinnej mają również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie (przed osiągnięciem przez nie pełnoletności) co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba, że była ona skutkiem wypadku.
  Rentę dostaną jednak tylko wówczas, jeśli nie otrzymują jej po rodzicach albo ci ostatni nie są w stanie ich utrzymać. Prawo to będą miały także wtedy, gdy zmarły lub jego małżonek zostali ustanowieni ich opiekunami prawnymi.

  Jak długo jest wypłacana?


  Rentę rodzinną wypłaca ZUS dzieciom zmarłego, do momentu skończenia przez nie 16 lat. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego.
  Renta przyznawana jest i wypłacana na okres roku szkolnego, łącznie z wakacjami. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłacane jest co miesiąc do końca sierpnia, a studentom do końca września danego roku akademickiego – o ile szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu nie ujmą całościowego terminu trwania nauki, na przykład 3-letniego, 2-letniego itp. Gdy to zrobią, ZUS wypłaca rentę przez cały ten czas, kontrolując czy nauka jest kontynuowana.
  W pozostałych przypadkach, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

  Kiedy złożyć wniosek?


  Żeby więc kolejne świadczenie wypłacone zostało jeszcze we wrześniu – uczniowi lub w październiku – studentowi, nie zaś w kolejnym miesiącu, warto wniosek złożyć wcześniej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo