Renta ZUS. Jak załatwić rentę [WAŻNE INFORMACJE, POTRZEBNE DOKUMENTY DO POBRANIA]

Milena Kochanowska
Renta ZUS. Jak załatwić rentę? Złóż wszystkie potrzebne dokumenty w swoim ZUS
Renta ZUS. Jak załatwić rentę? Złóż wszystkie potrzebne dokumenty w swoim ZUS Waldemar Wylegalski
Nie mogąc pracować z powodu złego stanu zdrowia, możemy wystąpić do ZUS o przyznanie renty. Nie każdy jednak ją dostanie. Sprawdź, czy renta ci się należy i jak ją załatwić

1. Niezdolni do pracy jesteśmy wtedy, gdy całkowicie lub częściowo straciliśmy zdolność jej wykonywania, a stan zdrowia nie rokuje poprawy i naszego powrotu do pracy, nawet po przekwalifikowaniu się. Całkowicie niezdolni do pracy jesteśmy, jeśli utraciliśmy zdolność wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolni, gdy nie możemy już pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jeżeli wymagamy stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby, lekarz orzeka naszą niezdolność do samodzielnej egzystencji.

**


Jeśli nie zgadzamy się z orzeczeniem lekarza, który twierdzi, że renta nam się nie należy, w ciągu 14 dni od jego otrzymania możemy zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS

**

2. Okres ubezpieczenia wymagany do przyznania tego rodzaju renty uzależniony jest od wieku, w którym staliśmy się niezdolni do pracy. Jeżeli jesteśmy po trzydziestce musimy być ubezpieczeni minimum pięć lat. Ten pięcioletni okres ubezpieczenia musi jednak przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Pięcioletni okres ubezpieczenia w ciągu ostatniego dziesięciolecia nie jest wymagany, jeśli uznani zostaliśmy za całkowicie niezdolnych do pracy i mamy 25 letni okres składkowy - w przypadku kobiet lub 30 letni - w przypadku mężczyzn.


WIĘCEJ O OKRESACH UBEZPIECZENIA PRZECZYTASZ TUTAJ

3. Prawo do renty przysługuje nam tylko wtedy, gdy spełniamy łącznie następujące warunki:

  • jesteśmy niezdolni do pracy,
  • mamy wymagany okres składkowy i nieskładkowy (określoną liczbę lat, w czasie których płaciliśmy składki na ZUS i tych, w których nie musieliśmy tego robić - np. lata nauki w szkole wyższej),
  • nasza niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w czasie zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego, opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy po tych okresach.

Z renty, gdy niezdolność do pracy powstała później mogą skorzystać tylko osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy, które mają co najmniej 20-letnie - w przypadku kobiety i 25-letnie - w przypadku mężczyzny okresy składkowe i nieskładkowe.

4. Jeśli spełniamy te warunki, w ZUS-ie składamy wniosek o przyznanie renty

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

A do niego dołączamy:
zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, prowadzącego leczenie na druku ZUS N-9,

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

ankietę wypełnioną przez zakład pracy (druk ZUS N-10)

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

dokumenty potwierdzające wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

zaświadczenia o wynagrodzeniu wystawione przez zakłady pracy (druk ZUS Rp-7)

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

legitymację ubezpieczeniową, jeśli zawiera odpowiednie wpisy, zaświadczenia wystawiane przez archiwum.

5. Czy jesteśmy niezdolni do pracy stwierdza lekarz orzecznik ZUS-u. Jeśli nie zgadzamy się z orzeczeniem, w ciągu 14 dni od jego otrzymania możemy zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu. Jeśli takiego sprzeciwu nie złożymy, staje się ono podstawą do wydania przez ZUS decyzji w sprawie naszej renty.

6. ZUS może nam przyznać rentę na stałe lub na czas określony. W tym drugim przypadku możemy starać się o ponowne ustalenie prawa do niej. Wniosek składamy w ZUS-ie minimum na miesiąc przed końcem uprawnień do pobieranej już renty. Na trzy miesiące przed końcem okresu, na który mamy orzeczoną niezdolność ZUS przyśle nam zawiadomienie przypominające z jakim dniem upływa prawo do pobieranego świadczenia oraz informację, że możemy złożyć kolejny wniosek.

Składa się go w ZUS-ie, na druku ZUS Rp-1a

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza na druku ZUS N-9.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Leczę się u kardiologa od 2013 r. lekarz stwierdził ze mam niedokrwienie serca.Byłam niedawno w szpitalu gdzie stwierdzili ze mam wade serca. Lekarka z przychodni odmowila mi wypełnianie wniosku do Zus powiedziała ze nie mam szans czy to zgodnie z prawem?pozdrawiam proszę o komentarz:)

D
DI

zżarty się was trzymia ,a już plakac nie mogę z zalu i bolu .bylam już trochę chora a teraz zlamalam kregoslup i zaczelam po dwóch latach trochę szurac nogami bo nie wiem czy to można nazwac chodzeniem ale i tak się ciesze ze zyje co z tego jak mam lacznie przepracowane ciężko 24 lata i nie mam renty.i co dalej robic nic tylko ciagaja mnie po sadach zus,orzeczenia biegłych to kpina z ciężko chorego.Bylam swiadkie jak mezczyzne syn zrzucil z wozka inwalidzkiego i kazano mu się colgac na pierwsze pietro po schodach bo orzecznik nie zejdzie na dol do niego .pozdrawiam chora......

u
uzdrowiony

po co dokumenty starczy na komisji trzymac glowe pod pacha i jest rencina na stale

l
lubuszanin

Po prostu,idioci są niedouczeni,pisze się po prostu JEST PAN ZDOLNY DO PRACY

g
gosc

Wiele osob nabralo zus na rente , teraz wrecz sie smieja ,ze poplakali i zus sie nabral . To jest chore , bo faktycznie ludzie potrzebujacy renty jej nie dostaja. Ciekawe jakie kryteria ma zus do przyznania renty tylko z powodu placzu i ubolewania . Osoby zdrowe , mogace pracowa , siedza i sie bycza, a zus taki drobiagosy i skrupulatnie sprawdzajacy !

A
Amigo

Brawo. Pieknie pani opisala idiotyzm urzedow.

D
Dorota

Witam, dobrze napisane, ponieważ teraz rentę można dostać jedynie przez " ZAŁATWIENIE".
Natomiast chorych się uzdrawia, aby ZAŁATWIENI mogli dostać świadczenia, i rozumiem dramat ludzi, których "cudownie uzdrowiono". Mam podobny problem z mężem. Historia jest bardzo długa ale spróbuję ją streścić.
W 2006 roku mąż doznał urazu kręgosłupa pracując w Norwegii - a co za tym idzie podlega pod unijne przepisy o koordynacji świadczeń. Mieszkając w Poznaniu jego wnioskiem o rentę zajął się ZUS w Szczecinie - "wyspecjalizowana jednostka" wyznaczona przez prezesa ZUS. Z Polskich okresów ubezpieczenia przyznano mężowi rentę ( zaznaczam, co bardzo ważne, że na pierwszym etapie postępowania miał zdiagnozowane schorzenie jedynie odcinka lędźwiowego). Po roku prowadzenia postępowania, Norwegia odmówiła mężowi renty - z powodu błędów popełnionych przez ZUSowskich urzędasów. Chcąc "wyprostować" te błędy, zaczęliśmy się domagać sprostowania unijnego formularza E213 - zastępującego dokumentację medyczną w postępowaniach międzynarodowych. Wtedy dowiedzieliśmy się, że od unijnych formularzy E nie przysługują żadne środki odwoławcze - taką informację otrzymaliśmy z Departamentu Rent Zagranicznych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej.
W męża sprawie i w jego imieniu napisałam wiele pism i skarg. W konsekwencji mąż został wezwany na komisję i uzdrowiony. I chociaż orzecznicy przyznawali rentę, komisje ją zabierały. I teraz podam dwie ciekawostki:
1. w męża aktach ZUSowskich znajduje się pismo od Grażyna Wawrzyńczyk-Kaplińska, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego w Warszawie do Głównego Lekarza Orzecznika w Szczecinie, w którym jednoznacznie wskazuje, że w każdym badaniu bezpośrednim, mąż ma być zdolny do pracy - posiadam kopię tego pisma - oraz, że " wykonanie zaleceń zostanie poddane kontroli" - to jaki urzędas podłoży się szefowej?
2. co stało się z orzecznikami którzy przyznawali rentę a ich orzeczenia zostały podważone przez komisję? Odpowiadam: pierwszy lekarz ze zwykłego orzecznika awansował na członka komisji lekarskiej ZUS ( 3 osobowy skład) - teraz może podważać własne orzeczenia; drugi lekarz orzecznik został zastępcą Głównego Lekarza Orzecznika w Poznaniu, ten natomiast może składać zarzut wadliwości na orzeczenia ( w tym na swoje poprzednie).
Dziś mąż ma zdiagnozowane schorzenia całego kręgosłupa z następstwami : ucisk na nerw kulszowy, ucisk na rdzeń kręgowy piersiowy i szyjny, zaniki mięśniowe, zaburzenia i zniesienia odruchów i czucia, zaburzenia równowagi - i wiele innych objawów neurologicznych.
W ostatnim czasie znów był badany przez magików z ZUS - najpierw orzecznik, później komisja lekarska. Pomimo tego, że badanie odbyło się w miejscu zamieszkanie ( mąż nie mógł udać się na badanie osobiście), pomimo tego, że mąż ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, został uznany za zdolnego do pracy w swoim zawodzie murarz.
... życzę wszystkim powodzenia w walce o własne prawa. Może gdyby naprawdę ktoś ważny lub znaczący zainteresował się takim stanem rzeczy - nie jednostek a całością takich spraw, może wtedy los ludzi, naprawdę chorych i pokrzywdzonych miał szansę się poprawić.
Pozdrawiam Wszystkich

Dorota
dorotadankowska@interia.eu

W
WDEPTANY

RENTY NIE MOZNA Z A L A T W I C !!!!!! CHYBA ZE KTOS W GLOSIE WLKP MOZE TO ZROBIC - JAK MOZE TO NIECH MI POMOZE I ZALATWI RENTE - BEDE BARDZO WDZIECZNY.

W
WDEPTANY

RENTY NIE MOZNA Z A L A T W I C !!!!!! CHYBA ZE KTOS W GLOSIE WLKP MOZE TO ZROBIC - JAK MOZE TO NIECH MI POMOZE I ZALATWI RENTE - BEDE BARDZO WDZIECZNY.

W
WDEPTANY

RENTY NIE MOZNA Z A L A T W I C !!!!!! CHYBA ZE KTOS W GLOSIE WLKP MOZE TO ZROBIC - JAK MOZE TO NIECH MI POMOZE I ZALATWI RENTE - BEDE BARDZO WDZIECZNY.

W
WDEPTANY

RENTY NIE MOZNA Z A L A T W I C !!!!!! CHYBA ZE KTOS W GLOSIE WLKP MOZE TO ZROBIC - JAK MOZE TO NIECH MI POMOZE I ZALATWI RENTE - BEDE BARDZO WDZIECZNY.

W
WDEPTANY

RENTY NIE MOZNA Z A L A T W I C !!!!!!!!!!!!!!!chyba ze ktos w glosie wlkp moze to zrobic!!! TO BARDZO PROSZE POMOC MI - Z A L A T W I C - RENTE !!!!!

W
WDEPTANY

ZAPOMNIALEM NAPISAC ZE MAM 64 LATA

W
WDEPTANY

zapominialem dodac ze mam 64 lata

W
WDEPTANY

14.10.2014 bylem na komisji lekarskiej w ZAKLADZIE UZDRAWIANIA SPOLECZENSTWA w trakcie badan lekarka stwierdzila ze nie nadaje sie do pracy ze wzgledy na stan zdrowia - min.operacja kregoslupa szyjnego i inne -NIE NADAJE SIE DO PRACY - a otrzymalem decyzje -NIE JEST PAN NIEZDOLNY DO PRACY!!!! - jednoczesnie wskazana dalsza kontynucja niezdolnosci do pracy w ramach ZLA.Decyzje otrzymalem 27 pazdziernika - zgodnie ze wskazaniem komisji powinienem byc dalej na zwolnieniu L-4 - ALE MAM PYTANIE KTO MI WYSTAWI WSTECZNE ZWOLNIENIE /mialem L-4 do 14.10.2014/ przeciez zaden lekarz nie bedzie sie narazal na podejrzenia min.z zus-u.UWAZAM,ze na szyldzie ZUS powinien zmienic nazwe na jw.tzn ZAKLAD UZDRAWIANIA SPOLECZENSTWA za min.moje skladki.PRZYPOMINAM ZE EMERYTURE LUB RENTE OTRZYMYWALBYM Z MOICH S K L A D E K czyli z moich pieniedzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3