Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja dopiero raczkuje [ROZMOWA]

Daria Kubiak
Daria Kubiak
Kaliszanie oswajają się z ideą ożywiania przestrzeni miejskiej widząc jarmark na Rozmarku. Ustawa o rewitalizacji da gminom odpowiednie narzędzia i pieniądze na jej realizację.

Dlaczego przygotowania do rozpoczęcia rewitalizacji kaliskiej starówki trwają tak długo. Zarzuca się panu nicnierobienie.
- Przygotowujemy się do rewitalizacji, jednakże wielu z tych działań nie widać. Prowadzone są działania pilotażowe (Grodzka zmiana, Rozmarek ożywiony). Ponadto wykonywane są badania terenowe dotyczące np. parkowania w Śródmieściu. Zgłoszona została fiszka projektowa do konkursu MIiR ,,Modelowa rewitalizacja miast". W ramach tego konkursu dofinansowana może być poprawa lub aktualizacja programu rewitalizacji.

Krytycy mówią: podwórko przy ul. Grodzkiej, jarmark na Rozmarku i ,,uwolniony'' klomb pod ratuszem to pozorowanie rewitalizacji...
- Są to działania pilotażowe, które zresztą są rekomendowane przez ministerstwo. Służą one zwróceniu uwagi, czym rewitalizacja jest - ożywianiem przestrzeni, zgodnie z oczekiwaniami jej użytkowników przy aktywnym ich udziale. Gdyby wcześniej takie działania były podejmowane bylibyśmy w Kaliszu na innym etapie.

Sejm uchwalił ustawę o rewitalizacji, co to oznacza dla miast takich jak Kalisz?
- Oznacza to tyle, iż wprowadzone zostanie uregulowanie prawne, które nazywa rzecz po imieniu, a więc stwierdza, czym rewitalizacja jest, a przede wszystkim daje konkretne narzędzia do jej realizacji. Uznanie rewitalizacji zadaniem gminy wskazuje, iż powinno być ono traktowane tak samo jak dostarczanie wody czy zapewnienie oświaty.

Ustawa kładzie nacisk na partycypację społeczną w rewitalizacji. Jak ocenia Pan zaangażowanie kaliszan?
- Wyklarowała się grupa osób żywo zainteresowanych uczestniczeniem w dyskusjach, ale też pracą u podstaw nad przygotowaniem konkretnych dokumentów i rekomendacji. Cieszy mnie także udział mieszkańców w konsultacjach - m. in na temat podwórka na Grodzkiej i przyszłości Parku Miejskiego.

Podstawowym narzędziem działania mają być Gminne Plany Rewitalizacji (GPR). Czy Kalisz taki ma?
- Plan taki będzie mógł powstać w momencie wyznaczenia przez ministerstwo jego zakresu. Powstanie, gdy tylko to nastąpi.

Gminy będą musiały powoływać Komitety Rewitalizacji. W Kaliszu powołaliśmy już jedno gremium. Jakie są efekty jego pracy?
- W Kaliszu mamy zespół ds. rewitalizacji skupiający społeczników zainteresowanych tą sprawą. Zespół rozpoczął pracę od niedawna - na początek zapoznaliśmy się z aktualnym dokumentem dotyczącym rewitalizacji (ZPROM) oraz przyjęliśmy plan działań na kolejne miesiące. M.in. chcemy zająć się katalogiem mebli miejskich oraz standardami chodnikowymi, a więc aspektami estetyki w przestrzeni miejskiej. Powołanie Komitetu może nastąpić z chwilą przystąpienia do opracowania programu rewitalizacji.

Na lata 2014-2020 przeznaczono na rewitalizację 25 mld zł. Jesteśmy przygotowani do konkursu wniosków?
- Udział w konkursie "Modelowa rewitalizacja miast" jest pierwszym krokiem do przygotowania się. Kolejnym będzie poprawa programu rewitalizacji zgodnie z wytycznymi MIiR oraz rekomendacjami miast, podejmujących działania pilotażowe - Łódź, Wałbrzych, Bytom.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski