Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Poznaniu są - ale zamknięte. Bez internetu ich nie znajdziesz!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Parking pod Placem Wolności i podziemne przejście wraz z kondygnacją pod dawnym muzeum motoryzacji to otwarte budowle mogące pełnić funkcję schronów. Nie mają jednak zbyt wielu toalet, by zaspokoić potrzeby potencjalnego tłumu ludzi, a do tego ich funkcjonowanie w dużym stopniu opiera się na zasilaniu elektrycznym i rozwiązaniach elektronicznych. Mimo to, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości zewidencjonowanych schronów - można do nich wejść.
Parking pod Placem Wolności i podziemne przejście wraz z kondygnacją pod dawnym muzeum motoryzacji to otwarte budowle mogące pełnić funkcję schronów. Nie mają jednak zbyt wielu toalet, by zaspokoić potrzeby potencjalnego tłumu ludzi, a do tego ich funkcjonowanie w dużym stopniu opiera się na zasilaniu elektrycznym i rozwiązaniach elektronicznych. Mimo to, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości zewidencjonowanych schronów - można do nich wejść. Waldemar Wylegalski
Czy w przypadku wojny mieszkańcy Poznania mają gdzie się schronić przed rakietami lub samobójczymi dronami? Teoretycznie tak, ale… nie wszyscy i nie od razu. Formalnie nie ma obrony cywilnej, a obiekty uznane za schrony są zamknięte i nieliczne. Szwajcarii, która ma więcej miejsc w schronach niż mieszkańców, nie dorastamy do pięt…

Polacy nie wiedzą, gdzie szukać schronienia

Nie napawa optymizmem dopiero co ujawniony raport Najwyższej Izby Kontroli, z wynikami sprawozdania przygotowanego na bazie prac Państwowej Straży Pożarnej, ewidencjonującej schrony i miejsca ukrycia w całym kraju. Jak bowiem informuje - „dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 procent mieszkańców, obrona cywila nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia”.

Choć jest jedna dobra rzecz: mieszkańcy mogą łatwo sprawdzić, gdzie są najbliższe takie miejsca, korzystając z aplikacji na stronie głównej Straży Pożarnej. Trzeba jednak mieć świadomość, że schrony są zazwyczaj niedostępne z zewnątrz, bo nikt nie dyżuruje w nich każdego dnia, a pomieszczenia piwniczne zakwalifikowane do tej funkcji w budynkach wielorodzinnych – ze zrozumiałych względów strzeżone są domofonami.

Zobacz też: Polska w NATO - Poznań w NATO! Zobacz, jaki udział w Sojuszu ma stolica Wielkopolski!

Aplikacja – pod adresem strazpozarna.maps.arcgis.com - precyzyjnie wskazuje na mapie, po określeniu lokalizacji osoby poszukującej schronu, gdzie są schrony (zamknięte, hermetyczne), ukrycia (niehermetyczne budowle ochronne) i MDS-y – miejsca doraźnego schronienia (takie, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi), z dokładnością do jednego metra. To dobre rozwiązanie, o ile w sytuacji zagrożenia będzie można uzyskać połączenie internetowe i dysponować komputerem, czy telefonem z własnym źródłem zasilania. Ponadto o ile na mapie znajdziemy schron, może on okazać się piwnicą budynku wielorodzinnego, z klatkami schodowymi zamkniętymi przez domofon, w dodatku o pojemności kilkunastu osób, nie zaspokajającej potrzeb samych tylko mieszkańców budynku…

– W przypadku realnego zagrożenia aplikacja nie zapobiegnie np. przepełnieniu poszczególnych obiektów – podaje raport Najwyższej Izby Kontroli. – Nie wskazuje bowiem mieszkańcom konkretnego miejsca schronienia, a jedynie wszystkie dostępne w okolicy. Szczegółowe wskazania mogłaby zapewnić aplikacja typu mObywatel lub narzędzia o działaniu zbliżonym do alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Gdzie są schrony w Poznaniu?

W mieście rolę schronu dla większej grupy osób mogą pełnić podziemia pod Kaponierą, czy podziemny parking pod Placem Wolności, jednak na pewno nie od razu, bo nie są wyposażone w rozbudowane węzły sanitarne, czy nie zapewniają miejsc noclegowych. Schrony - i to oznaczone strzałkami i napisami - mają jednostki wojskowe. Są też szczeliny przeciwlotnicze i schrony, pamiętające lata II wojny światowej, od początku zbudowane w tym charakterze - w Parku Wilsona, w Parku Sołackim, czy przy ul. Kościelnej - jednak i one nie są otwarte, w obawie przed wandalami.

Czytaj też: Polacy budują przydomowe schrony. Ile kosztują i jak powinny być wyposażone? Zobacz, jak wygląda taki schron w środku!

Według Jakuba Staszewskiego z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, w Poznaniu w 2023 roku zewidencjonowano 436 budowli ochronnych i 34 ukrycia przeciwlotnicze. W sumie w 97 budowlach ochronnych na terenie zakładów pracy schronienie znajdzie 10189 osób, a w pozostałych – w sumie 39255 osób. W całym kraju zapisano tak  w ewidencji 234 735 obiektów ochronnych.

Co ciekawe dawny schron przeciwatomowy władz Poznania jest dziś obiektem muzealnym, a miasto nie posiada odrębnych schronów dla władz. Mimo, że od 2022 roku formalnie nie istnieje obrona cywilna, w mieście funkcjonują jej formacje, które działają w ramach niektórych podmiotów gospodarczych. Miasto Poznań nie prowadziło w ostatnim czasie specjalnych dedykowanych działań w zakresie ochrony cywilnej dla mieszkańców. Programami prewencyjnymi zajmuje się policja i straż miejska, a miasto je wspiera.

Zobacz też: Jakby nie było wojny. Brak obrony cywilnej, zaniedbane schrony, za mało ukryć. Raport NIK pokazuje zaniedbania w skali kraju

Podobnie wojewoda – jak informuje Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego wojewody – nie dysponuje własnym schronem, i również stara się prowadzić działania edukacyjne, w ramach Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W lutym kilka takich działań miało miejsce w siedzibie CPR i w Urzędzie Wojewódzkim.

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Tak Internauci śmieją się z Wielkopolski! Oto najciekawsze memy i demotywatory! Zobacz więcej ---->

Wielkopolska na memach. Tak internauci żartują z województwa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski