Roger Federer triumfuje w Australian Open [RELACJA LIVE]

Tomasz Kuczyński
Roger Federer
Roger Federer Andrzej Szkocki/Polska Press
Ten finał jest porównywany do spotkania... Lennona z Presleyem. W finale Australian Open Roger Federer pokonał Rafaela Nadala 6:4, 3:6, 6:1, 3:6. 6:3. Spotkanie trwało ponad trzy i pół godziny. Szwajcar wygrał 18 turniej wielkoszlemowy w swojej karierze. To jego piąty triumf w Melbourne.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 13.15]

Federer wygrywa piątego seta 6:3 po asie serwisowym, którego potwierdził dopiero challenge. Szwajcar po raz piąty triumfuje w Australian Open!

[AKTUALIZACJA, GODZ. 12.16]

Nadal miał trzy piłki setowe i już po pierwszej doprowadził do wyrównania stanu meczu na 2:2. Będzie piąty set!

[AKTUALIZACJA, GODZ. 11.53]

Czwarty set zmierza ku wygranej Nadala, który prowadzi 3:1.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 11.36]

Szwajcar wygrał trzeciego seta 6:1 i prowadzi 2:1.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 11.18]

Federer dobrze zaczął trzeciego seta i ma 3:0

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.55]

Nadal wygrał drugiego seta 6:3. Miał trzy piłki setowe przy stani 40:0 i swoim podaniu - wykorzystał pierwszą. Jest 1:1 w setach.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.41]

Nadal prowadził 4:0. Federer odrobił jedno przełamanie i jest 4:1.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.32]

Federer miał dwie piłki na odrobienie serwisowych strat, ale Nadal jednak wygrał gema i jest 3:0.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.25]

Nadal przełamał serwis Szwajcara i ma w drugim secie 2:0 w gemach.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.12]

Pierwszego seta wygrał Federer 6:4. Miał dwie piłki setowe przy stanie 40:15. Wykorzystał pierwszą, posyłając asa.

[AKTUALIZACJA, GODZ. 10.05]

Federer przełamał podanie Nadala i wyszedł w I secie na prowadzenie 4:3. Następnie wygrał swój serwis i prowadzi 5:3.

Tak zapowiadaliśmy ten mecz

Bilans pojedynków jest zdecydowanie lepszy dla Hiszpana, który prowadzi 23 do 11. W finałach Wielkiego Szlema też lepszy jest Nadal – wygrał sześć razy z ośmiu meczów o tytuł między nimi.

W Australian Open zagrali poprzednio w półfinale w 2014 roku – wygrał Nadal 7:6 (7-4), 6:3, 6:3. W finale w Melbourne spotkali się w 2009 roku i lepszy był Hiszpan - 7:5, 3:6, 7:6 (7-3), 3:6, 6:2. W Australii na etapie półfinału rywalizowali też w 2012 roku. Ten mecz Nadal wygrał 6:7 (5-7), 6:2, 7:6 (7-5), 6:4.

Ostatni raz zagrali w 2015 roku w finale w Bazylei. Federer pokonał Nadala 6:3, 5:7, 6:3.

Federer ma na koncie 17. tytułów wielkoszlemowych, poprzednio wygrał w 2012 roku na Wimbledonie. W finale Australian Open grał ostatnio w 2010 roku i przegrał ze Szkotem Andy Murrayem.

Nadal 14 razy wygrał w finałach Wielkiego Szlema. Ostatnio w 2012 roku we French Open. W tym samym roku był w finale Australian Open, w którym przegrał ze Szwajcarem Stanem Wawrinką.

Federer i Nadal rywalizują ze sobą od 2004 roku. 35-letni Szwajcar jest teraz sklasyfikowany na 17. miejscu w rankingu ATP. Hiszpan jest o pięć lat młodszy i jest 9. na świecie.

Finał Australian Open Federer – Nadal pokazuje Eurosport 1. Początek w niedzielę o godz. 9.30.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Materiał oryginalny: Roger Federer triumfuje w Australian Open [RELACJA LIVE] - Dziennik Zachodni