Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się pierwsze w tym roku szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprawdź, czy możesz wstąpić do WOT?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczyna się 12 lutego
Pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczyna się 12 lutego 12 WBOT
Już 12 lutego rozpoczną się pierwsze w tym roku szkolenia podstawowe i wyrównawcze w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kolejne miesiąc później – 12 marca. Terytorialsów skupia m.in. poznańska jednostka - 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

- Wielkopolskich terytorialsów jest już 1800, jeśli chcesz zostać jednym z nich zgłoś się na szkolenie – mówi kpt. Marcin Misiak z 12 WBOT. - Nabór do służby jest nadal otwarty. Dla wszystkich chętnych zaplanowane zostało siedem terminów szkoleń, dlatego każdy przyszły żołnierz WOT może wybrać dogodny dla niego termin.

Kto może wstąpić do WOT?

Kto może zgłosić się do obron terytorialnej? Na szkolenia mogą stawić się osoby, które wcześniej nie odbyły służby wojskowej, jak i te, które w wojsku już były. Formacja ma charakter powszechny i ochotniczy, jednak stawia pewne warunki. Zaprasza w soje szeregi obywateli polskich, w dobrym stanie zdrowia, pełnoletnich i niekaranych. Mundur WOT może założyć osoba w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), która poradzi sobie w czasie postępowania kwalifikacyjnego.

Wyciągnięto ciężarówkę, która wpadła do rzeki i uszkodziła wodociąg. Most wyłączony z ruchu. Zobacz video:

- Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie – dodaje kpt. Marcin Misiak. - WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Żołnierze działają na obszarze województwa, powiatu czy gminy. W tej chwili zadań dla nich jest bardzo dużo a skupiają się one głownie na wsparciu służby zdrowia, opiece nad kombatantami czy też szeroko rozumianymi działaniami przeciwkryzysowymi.

Żołnierze są bezpieczni

- W 2020 roku tylko na krótki czas zawiesiliśmy pobór, ale ze względu liczne zgłoszenia od ochotników wróciliśmy do rekrutacji w szeregi brygady. W tym roku tak zaplanowaliśmy kalendarz szkoleń, aby każdy chętny znalazł dogodny dla siebie termin i mógł zostać terytorialsem. W trakcie całego szkolenia istotnym elementem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia szkolonych poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowania. – mówi płk Rafał Miernik, dowódca Brygady.

Zobacz też: Żołnierze 12 Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę, ale rodzin nie wpuszczono do jednostki

Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, dzięki czemu służbę można łączyć z życiem rodzinnym i zawodowym.
Przyszli uczestnicy szkoleń, które doprowadzą ich do służby w obronie terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Można też złożyć wniosek o powołanie do służby przez ePUAP, albo skontaktować się z żołnierzem z zespołu rekrutacyjnego. W 12 Brygadzie taki zespół tworzą Patryk Krajewski, Marcin Mrówka i Anna Szymaniak.

Kiedy na szkolenie Wojsk Obrony Terytorialnej?

Terminy rozpoczęcia szkoleń podstawowych i wyrównawczych w 2021 roku, to: 12 lutego, 12 marca, 14 maja, 25 czerwca, 27 sierpnia, 30 października i 11 grudnia.

Ile zarabia żołnierz WOT

Obecnie żołnierze WOT otrzymują 411 złotych miesięcznie za tzw. gotowość do działania (wymagane są dwa dni w miesiącu szkolenia, lub innej formy służby), a do tego otrzymują wynagrodzenie za dni, które spędzają na służbie. Szeregowy żołnierz otrzymuje 117,14 zł za dzień ćwiczeń lub pracy w ramach przydzielonych zadań, czyli odbywając służbę w weekend odbiera za dwa dni 234,28 zł.

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski