Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza największa lista powstańców wielkopolskich - ich potomkowie mogą szukać i dodawać do niej swoich przodków!

Grzegorz Okoński
Ludzi którzy walczyli i tworzyli wielkopolską armię już nie ma - trzeba teraz podtrzymywać ich historię
Ludzi którzy walczyli i tworzyli wielkopolską armię już nie ma - trzeba teraz podtrzymywać ich historię Archiwum Głos Wielkopolski
Takiego zestawienia jeszcze nie było: lista wszystkich (!) powstańców wielkopolskich obejmuje już blisko 90 tysięcy nazwisk, a jej autorzy z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” jeszcze nad nią pracują. W sobotę, 16 lutego, w setną rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, zostanie uruchomiona w Internecie. Jednocześnie Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało album Mariana Franciszka Nowaka z fotograficznym spisem mogił powstańców.

„Gniazdo” przygotowuje projekt „Listy Uczestników Powstania Wielkopolskiego” od trzech lat. Jego wolontariusze docierali do kilkudziesięciu źródeł, jeździli i skanowali setki spisów i dokumentów, a jeszcze ich praca nie jest zakończona. Lista uczestników będzie dostępna na specjalnej stronie internetowej, która będzie uruchomiona właśnie w sobotę o godz. 11.

- Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, czy jego przodek brał udział w tym wielkim, zwycięskim zrywie narodowym – mówi Olga Tylińska z WTG Gniazdo. - A co najważniejsze – wśród spisanych osób znajdują się nie tylko sami powstańcy, którzy brali w nim udział z bronią w ręku w bezpośrednich walkach. Wśród wymienionych w Projekcie nazwisk znajdą się także ci, którzy przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa, a zatem dane sanitariuszek, kucharek, bohaterskich lekarzy, wspierających działaczy, księży, osób zajmujących się aprowizacją, wspomagających Powstanie finansowo i w inny sposób.

Projekt żyje, jest otwarty – towarzystwo chce go rozwijać, dodając nowe dane uzyskiwane w czasie poszukiwań i będących efektem zgłoszeń czytelników Listy. Już teraz, po zapowiedziach inauguracji, zgłaszają się osoby, które dopiero dowiadują się o spisie i deklarują przesłanie informacji dotyczących ich przodków.

Zasada „działania” spisu jest następująca: za pomocą internetowej wyszukiwarki można sprawdzić, czy konkretna osoba, która miała związek z Powstaniem Wielkopolskim jest na liście – a na niej zamieszczane jest imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny; do tego podane jest źródło, na którym oparł się autor wpisu.

– Źródłami są publikacje, spisy z archiwów, z muzeów i z Internetu, dane z m.in. Wojskowego Biura Historycznego, gdzie jest lista 20 tys. uczestników powstania wielkopolskiego oraz Archiwum Prezydenta RP w Warszawie – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes WTG Gniazdo.

Towarzystwo wśród już zrealizowanych projektów może pochwalić się inną listą powstańczą, która też już „żyje w Internecie” - „Listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym”, przygotowaną w oparciu o oryginalne uchwały Rady Państwa (1957-1989), jak również postanowienia Prezydenta PRL (1989) i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (1990-1999).

Warto zapoznać się także z pracą Mariana Franciszka Nowaka, oficera rezerwy, który przez dwa lata jeździł po Wielkopolsce, nie tylko porządkując, ale przede wszystkim dokumentując z aparatem fotograficznym miejsca pamięci i mogiły powstańcze. Chce nie tylko ocalić je od zapomnienia, ale przedstawić szerszemu gronu czytelników wielkopolskie miejsca pamięci. Jego dzieło „Wielkopolska pamięta! 1918 - 2018” wydało Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne Cech Rzemiosł Różnych.

- Ta książka jest pomnikiem pomników, kompendium wiedzy dotąd nie eksponowanej, a ważnej dla stanu wiedzy o Powstaniu. Zależy nam szczególnie na tym, aby album trafił do bibliotek Wielkopolski, a także do rąk czytelników poszukujących na swoim terenie śladów historii – mówi Marian Franciszek Nowak.

Zobacz:

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zdawał sobie sprawę z konieczności uświadomienia żołnierzom, że nie są wzywani do przymusowej służby za obcą sprawę. Wydał odezwę: „(...) Do Was zwracam się, oficerowie! Zapomnijcie o tej zmorze, która panowała w szeregach armii narodów - ciemięzców, w których nieludzkie obchodzenie się z żołnierzami i pogarda dla niego były systemem. Podobne stosunki nie mogą mieć miejsca w szeregach Wojsk Polskich. Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!

Zobacz:
Nie zmarnujmy szansy, tej. Zobacz film "Tutaj" Tymoteusza Górskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski