Rusza największa lista powstańców wielkopolskich - ich...

  Rusza największa lista powstańców wielkopolskich - ich potomkowie mogą szukać i dodawać do niej swoich przodków!

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ludzi którzy walczyli i tworzyli wielkopolską armię już nie ma - trzeba teraz podtrzymywać ich historię
  1/8
  przejdź do galerii

  Ludzi którzy walczyli i tworzyli wielkopolską armię już nie ma - trzeba teraz podtrzymywać ich historię ©Archiwum Głos Wielkopolski

  Takiego zestawienia jeszcze nie było: lista wszystkich (!) powstańców wielkopolskich obejmuje już blisko 90 tysięcy nazwisk, a jej autorzy z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” jeszcze nad nią pracują. W sobotę, 16 lutego, w setną rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, zostanie uruchomiona w Internecie. Jednocześnie Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało album Mariana Franciszka Nowaka z fotograficznym spisem mogił powstańców.
  „Gniazdo” przygotowuje projekt „Listy Uczestników Powstania Wielkopolskiego” od trzech lat. Jego wolontariusze docierali do kilkudziesięciu źródeł, jeździli i skanowali setki spisów i dokumentów, a jeszcze ich praca nie jest zakończona. Lista uczestników będzie dostępna na specjalnej stronie internetowej, która będzie uruchomiona właśnie w sobotę o godz. 11.

  - Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, czy jego przodek brał udział w tym wielkim, zwycięskim zrywie narodowym – mówi Olga Tylińska z WTG Gniazdo.
  - A co najważniejsze – wśród spisanych osób znajdują się nie tylko sami powstańcy, którzy brali w nim udział z bronią w ręku w bezpośrednich walkach. Wśród wymienionych w Projekcie nazwisk znajdą się także ci, którzy przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa, a zatem dane sanitariuszek, kucharek, bohaterskich lekarzy, wspierających działaczy, księży, osób zajmujących się aprowizacją, wspomagających Powstanie finansowo i w inny sposób.

  Projekt żyje, jest otwarty – towarzystwo chce go rozwijać, dodając nowe dane uzyskiwane w czasie poszukiwań i będących efektem zgłoszeń czytelników Listy. Już teraz, po zapowiedziach inauguracji, zgłaszają się osoby, które dopiero dowiadują się o spisie i deklarują przesłanie informacji dotyczących ich przodków.

  Zasada „działania” spisu jest następująca: za pomocą internetowej wyszukiwarki można sprawdzić, czy konkretna osoba, która miała związek z Powstaniem Wielkopolskim jest na liście – a na niej zamieszczane jest imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny; do tego podane jest źródło, na którym oparł się autor wpisu.

  – Źródłami są publikacje, spisy z archiwów, z muzeów i z Internetu, dane z m.in. Wojskowego Biura Historycznego, gdzie jest lista 20 tys. uczestników powstania wielkopolskiego oraz Archiwum Prezydenta RP w Warszawie – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes WTG Gniazdo.

  Towarzystwo wśród już zrealizowanych projektów może pochwalić się inną listą powstańczą, która też już „żyje w Internecie” - „Listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym”, przygotowaną w oparciu o oryginalne uchwały Rady Państwa (1957-1989), jak również postanowienia Prezydenta PRL (1989) i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (1990-1999).

  Warto zapoznać się także z pracą Mariana Franciszka Nowaka, oficera rezerwy, który przez dwa lata jeździł po Wielkopolsce, nie tylko porządkując, ale przede wszystkim dokumentując z aparatem fotograficznym miejsca pamięci i mogiły powstańcze. Chce nie tylko ocalić je od zapomnienia, ale przedstawić szerszemu gronu czytelników wielkopolskie miejsca pamięci. Jego dzieło „Wielkopolska pamięta! 1918 - 2018” wydało Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne Cech Rzemiosł Różnych.

  - Ta książka jest pomnikiem pomników, kompendium wiedzy dotąd nie eksponowanej, a ważnej dla stanu wiedzy o Powstaniu. Zależy nam szczególnie na tym, aby album trafił do bibliotek Wielkopolski, a także do rąk czytelników poszukujących na swoim terenie śladów historii – mówi Marian Franciszek Nowak.
  Zobacz galerię

  Zobacz:
  Młodzież poszła do bojuRoman Karczewski (w pierwszym rzędzie, z lewej, z nogą na stopniu) wśród kolegów z frontuBohater bitwy pod Kcynią urodził się

  Kadry wolności. Powstanie Wielkopolskie w kolorze. Zobacz niezwykły projekt [ZDJĘCIA]

  17

  Fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, koloryzacja zdjęcia Mikołaj Kaczmarek


  Zobacz:
  Nie zmarnujmy szansy, tej. Zobacz film "Tutaj" Tymoteusza Górskiego:  POLECAMY:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo