Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rywal Łukaszenki przyjedzie do Poznania

Marcin Kostaszuk
Uładzimir Niaklajeu
Uładzimir Niaklajeu bialorus.pl
Uładzimir Niaklajeu, poeta i kandydat opozycji w ostatnich wyborach prezydenckich na Białorusi, będzie jednym z gości wtorkowego spotkania w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich.

Białoruski opozycjonista i więzień reżimu Aleksandra Łukaszenki, będzie jednym z poetów i pisarzy, których do Poznania zaprosiło Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego wraz z Biblioteką Raczyńskich i redakcją miesięcznika "Czas Kultury".

O literaturze białoruskiej - ale zapewne nie tylko o niej - mówić będą Andrej Chadanowicz (prezes Pen Clubu w Mińsku) oraz Ewa Wieżnawiec, Ihar Babkou i Artur Klinau. Polskich literatów reprezentować będzie Adam Pomorski, prezes PEN CLUB-u w Warszawie, który przetłumaczył najnowszą książkę Uładzimira Niaklajewa "Poczta gołębia".

Dyskusję poprowadzi prof. Bogusław Bakuła. Początek spotkania 8 listopada o godzinie 18, wstęp wolny.

Biogramy uczestników spotkania (za Biblioteką Raczyńskich)

Uładzimir Niaklajeu - jeden z najgłośniejszych współczesnych poetów białoruskich. Urodzony w 1946, debiutował tomem wierszy w ojczystym języku w 1976 roku. Był redaktorem naczelnym głównych czasopism literackich kraju, Prezesem Związku Pisarzy, prezesem białoruskiego PEN CLUBU. W latach 1999 - 2004 zmuszony do opuszczenia ojczyzny przebywał w Polsce, później w Finlandii. W 2010 roku zdobył znaczne poparcie jako niezależny kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi. 19 grudnia w drodze na manifestację opozycji pobity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców", wywleczony ze szpitala, został wtrącony do więzienia i postawiony przed sądem. Jego osoba stała się symbolem demokratycznego oporu przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Andriej Chadanowicz - poeta, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki, prezes białoruskiego PEN CLUBU. Wydał m.in. Listy z-pid kowdry (2002, w języku ukraińskim), Staryja werszy (2003, utwory z lat 1996-1999), Listy z-pad koudry (2004, utwory z lat 1999-2003), From Belarus with Love (2005), Sto li100y na tut.by (2006) i Berlibry (2008). KEW jest wydawcą jego "Świąt Nowego Rocku" (2006).

Ihar Babkou - poeta, prozaik, eseista, filozof i tłumacz, wykładowca na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. Autor m.in. tomów "Solus Rex" (1992), "Hieroj vajny za prazrystas’c’" (1998) i "Zasynac', praczynacca, sluchac' halasy ryb" (2009) oraz powieści "Adam Kłakocki i jego cienie" (2001). Nakładem Kolegium Europy Wschodniej ukazał się jego zbiór esejów, "Królestwo Białoruś. Interpretacja ru(i)n" (2008).

Artur Klinau - z wykształcenia architekt, pisarz, malarz, performer, wydawca magazynu artystycznego "pARTisan", od 1998 roku szef Białoruskiego Stowarzyszenia Sztuki Współczesnej. W języku polskim, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się w "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski