Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chce “zrównoważyć” zakupy mieszkań. Będzie nowy podatek

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Pixabay
Ograniczenia w nabywaniu, nowa danina dla osób i firm kupujących szóste i kolejne mieszkanie - nowy projekt ustawy rządu ma zwalczyć masowe wykupywanie lokali, a co za tym idzie - ustabilizować i obniżyć ich ceny.

Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort podkreśla, że celem nowych rozwiązań jest wyrównanie szans na zakup mieszkania oraz ustabilizowanie rynku i cen.

Nowe rozwiązania zakładają przede wszystkim nową daninę osób i firm kupujących szóste i każde kolejne mieszkanie. Taka transakcja będzie oznaczała konieczność zapłaty 6 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto firma lub osoba posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie rocznie. Nowe przepisy nie dotyczą domów jednorodzinnych, które - na razie - można kupować bez limitu.

Podatek będzie dotyczył każdego - bez względu na to, czy chodzi o osobę fizyczną, czy prawną. Obowiązywać ma zarówno w przypadku lokali z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Jak podkreśla resort rozwoju, nowe przepisy - poprzez ograniczenie skupu mieszkań przez inwestorów - mają zwiększyć fizyczną i cenową dostępność mieszkań dla “przeciętnego Kowalskiego”. Ministerstwo przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że sposobem na ograniczenie kupowania mieszkań - do jednego rocznie - będą składane przed notariuszem “oświadczenia pod odpowiedzialnością karną”. - Będzie się składać oświadczenie o tym, że nie dokonało się zakupu mieszkania przez ostatni rok - wskazano.

Inwestorzy mają jednak swoje sposoby na omijanie restrykcji - takie jak choćby przepisywanie nieruchomości na dzieci lub innych członków rodziny. Jak poinformował resort, ten mechanizm - przepis poprzez darowiznę - również ma zostać ukrócony.

MRiT informuje, że z dokładnymi zapisami projektu będzie można zapoznać się, gdy zostanie on wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zobacz też:

Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy wysokie rachunki przekraczają możliwości finansowe gospodarstwa domowego, w wyniku czego dostawcy odcinają dopływ prądu lub gazu. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że problem ten dotyczy głównie odbiorców w gospodarstwach domowych, a przyczyną prawie wszystkich z blisko 265 tysięcy przypadków wstrzymania dostaw w 2021 roku był brak terminowych płatności za pobraną energię elektryczną i gaz ziemny. Kiedy dostawca może odciąć prąd i jak uniknąć odcięcia prądu, kiedy mamy problem z opłaceniem rachunków? Sprawdź --->

Trudności z opłaceniem rachunków za prąd? Podpowiadamy, co z...

Sprawdziliśmy, ile wynoszą zarobki osób zatrudnionych w straży miejskiej w Poznaniu. W galerii przedstawiamy dane dotyczące średniej miesięcznej pensji zasadniczej w październiku 2022 roku. Wskazane dane nie obejmują dodatków. Przejdź dalej -->

Zarobki w straży miejskiej. Ile zarabia strażnik miejski z P...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski