Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są nowe przepisy, żądaj przeliczenia emerytury

Andrzej Gębarowski
Zapisy ustawy, które weszły w życie 1 maja tego roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmieniają sytuację osób, które opiekowały się dziećmi przed reformą emerytalną, czyli przed 1999 rokiem. Otrzymają oni wyższy wskaźnik za lata sprawowania tej opieki. Ale niestety, nie wszyscy.

Nowe zasady ustalania kapitału początkowego za okresy opieki nad dzieckiem wprowadza artykuł 174 ust. 2a ustawy emerytalnej. Dodany przepis przewiduje, że przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem (to na przykład okresy urlopu wychowawczego lub bezpłatnego), przewidziane w art. 7 pkt 5 tej ustawy, uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego - za każdy rok tych okresów. I z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Dotąd były liczone po 0,7 proc. podstawy wymiaru, czyli jako okresy nieskładkowe. Ten zapis ma zlikwidować nierówność polegającą na tym, że obecnie urlopy udzielane z tytułu opieki nad dzieckiem są oskładkowane. Ale w starym systemie, tym obowiązującym przed 1 stycznia 1999 roku, nie były.

Zmiana w przepisach wpłynie na wysokość kapitału początkowego matek, które opiekowały się dziećmi. Do obliczenia kapitału początkowego zaliczane są okresy składkowe i nieskładkowe przebyte przed 1 stycznia 1999 roku. Jednym z nich są okresy opieki nad dzieckiem. Czyli czas urlopu wychowawczego, bezpłatnego, udzielonego nam na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi oraz innych okresów bezpłatnych, oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem.

ZUS nie zalicza wszystkich takich okresów, a jedynie te opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko.

Łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat. Dodatkowo ZUS dolicza do 3 lat na każde dziecko, na które, ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Liczenie po nowemu
Przy ustalaniu kapitału początkowego wymienione okresy opieki nad dzieckiem doliczane są w pełnym wymiarze - bez ograniczania ich do 1/3 okresów składkowych.

Jednak liczone były tak samo, jak i inne okresy nieskładkowe, według wskaźnika 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy z tych okresów.

Obecnie, czyli po wejściu w życie nowych przepisów, okresy te są liczone według wskaźnika 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów. Czyli tak jak wszystkie okresy składkowe.

Zmiana zasad obliczania kapitału początkowego za okres opieki nad dzieckiem wpłynie na wysokość każdej emerytury uwzględniającej kwotę tego właśnie kapitału.

Skorzystają na tym osoby, które będą przechodziły na emeryturę liczoną według nowych zasad - z kapitału i składek, emeryturę częściową, emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Obejmie też osoby, które są na emeryturze i miały ją wyliczoną w całości lub w części z udziałem kapitału.

O ponowne ustalenie może wystąpić osoba, która ma ustalony tylko kapitał początkowy i prawo do świadczenia obliczonego z uwzględnieniem kapitału początkowego (czyli emerytury, emerytury pomostowej oraz częściowej, nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego). Składa wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego w związku z nowymi zasadami jego ustalania za okresy opieki nad dzieckiem. Takie pismo można napisać samodzielnie. Ale jest też gotowy formularz, który znajdziesz w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ten jest jednocześnie wnioskiem o ponowne obliczenie świadczeń przyznanych w oparciu o kapitał początkowy.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski