Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks oralny i częsta zmiana partnerów przyczyną raka?

Katarzyna Dobroń
Wojciech Golusiński
Wojciech Golusiński Sławomir Seidler
Z prof. Wojciechem Golusińskim, Kierownikiem Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej, który koordynuje pierwszy w Polsce Tygodzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi, rozmawia Katarzyna Dobroń

Czym się charakteryzują nowotwory głowy i szyi?
Wojciech Golusiński: Są to nowotwory zlokalizowane w najważniejszej części ludzkiego ciała. Znajduje się tu pięć narządów zmysłów. Są to np. nowotwory wargi, dna jamy ustnej, języka czy ucha.

Dlaczego tak trudno je zdiagnozować?
Wojciech Golusiński: Ponieważ dają mało charakterystyczne objawy jak: chrypka, ból gardła, ból podczas przełykania lub niedrożność z krwawieniami z nosa, które często są niestety bagatelizowane. Jeżeli jeden z tych objawów trwa dłużej niż 3 tygodnie, to od razu powinno się zgłosić do lekarza.

Czy tych nowotworów trudniej się pozbyć niż innych?
Wojciech Golusiński: Jeżeli są we wczesnym stopniu zaawansowania, to leczenie jest mało okaleczające i pozwala wrócić do normalnego życia. Przy wyższym stopniu zaawansowania, leczenie powoduje następstwa, po których pacjent nie wróci już do
poprzedniej formy, np. przy zaawansowanym raku języka, można stracić 2/3 języka. Można go później zrekonstruować i chory będzie mógł np. połykać, ale to już nie będzie ten sam język.

Co w praktyce oznacza dla pacjenta Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi?
Wojciech Golusiński: Oznacza to, że chcemy dotrzeć do pacjenta i wyjaśnić mu z czym należy iść do lekarza. Powołaliśmy 16 koordynatorów programu w całej Polsce. To oni będą informowali o tym, jak zapobiegać i gdzie się leczyć. Moim obowiązkiem jako lekarza jest wyleczenie chorego przy użyciu najlepszych metod, jakimi dysponuję i tylko tym muszę się kierować.

Kto znajduje się w grupie największego ryzyka?
Wojciech Golusiński: Te osoby, które palą papierosy, piją wysokoalkoholowe napoje, są nosicielami wirusa HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), oraz osoby, którzy preferują ryzykowne zachowania seksualne. Dotyczy to wczesnej inicjacji seksualnej, częstej zmiany partnerów oraz seksu oralnego.

Nie wszyscy chcą uwierzyć, że seks oralny również może być jedną z przyczyn.
Wojciech Golusiński: Ale taka jest prawda. Jest nawet klasyfikacja raka gardła środkowego ze względu na zachowania seksualne. Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie są bardziej otwarci i nie mają problemu z określeniem ilu partnerów mieli i jakie znaczenie ma dla nich seks oralny. I na podstawie tysięcy chorych powstały statystyki, z których jasno wynika, że seks oralny jest jednym z czynników powstawania nowotworu.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski