Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siatkówka: Zakończyła się I edycja Grand Prix Enea Akademii Sportu

Radosław Patroniak
Młode siatkarki Energetyka Poznań we wszystkich kategoriach wiekowych zajęły miejsca w czołowych szóstkach
Młode siatkarki Energetyka Poznań we wszystkich kategoriach wiekowych zajęły miejsca w czołowych szóstkach Fot. Grzegorz Dembiński
W sobotę i niedzielę w poznańskiej Arenie zaroiło się od młodych siatkarek z całej Polski z klas IV-VI ze szkół podstawowych. W I Grand Prix Enea Akademii Sportu rywalizowało ponad 500 zawodniczek w turnieju mini siatkówki dziewcząt.

W sobotę na dwanaście boisk wyszły siatkarskie dwójki i trójki. Niedziela z kolei była zarezerwowana dla najstarszych czwórek.
– Trudno mówić o zwycięzcach i przegranych, bo w takim wieku nie można wyłącznie koncentrować się na wyniku. W gronie ponad 100 zespołów był też Chemik Police, czyli najlepszy zespół w kraju w lidze seniorskiej. W naszym turnieju nie odegrał jednak znaczącej roli, ale to nie znaczy, że nie występowały w nim przyszłe kadrowiczki – tłumaczył Robert Rakowski, prezes Energetyka Poznań.

Jego zespoły wypadły w każdej kategorii bardzo dobrze, mieszcząc się w czołowych szóstkach. – Nie było konkretnych oczekiwań, bo siatkówka młodzieżowa jest nieprzewidywalna. Gdyby rozgrywano zawody dzień później, to kolejność mogłaby być zupełnie inna. Poza tym trenerom zawodniczek wkraczających dopiero w świat siatkówki powinno zależeć na tym, by dziewczynki uczyły się odbijać piłkę, a nie wygrywać za wszelką cenę – dodał Rakowski.

W sobotę w dwójkach najlepiej spisały się przedstawicieli UKS Janków Przygodzki, a w trójkach drużyna Libero Banie. Z kolei w czwórkach w niedzielę nie miały sobie równych młode siatkarki Libero Banie.

Wielkie granie w Arenie to nie tylko poligon doświadczalny dla młodego pokolenia zawodniczek, ale również ogromne wyzwanie organizacyjne. – Dla nas to nie pierwszyzna. Tego typu imprezę organizowaliśmy nie po raz pierwszy. Można nawet powiedzieć, że w Polsce uchodzimy już za specjalistów od organizowania młodzieżowych turniejów – przekonywał sternik poznańskiego kluby.
W organizację Grand Prix zaangażowanych było siedmiu trenerów Energetyka oraz kilkanaście zawodniczek z zespołu młodziczek i kadetek. –Nie było zbyt wielu zaskoczeń. Każdy miał rozpisaną rolę i każdy starał się dobrze wywiązać ze swojego zadania. Na takim turnieju jak nasz młode zawodniczki występują w roli rozjemców. Nikt nie narzekał na poziom sędziowania, więc starsza młodzież także zdała egzamin co najmniej na piątkę – przyznał Rakowski.

Do Poznania przyjechały zespoły z całej Polski, nawet z miejsc oddalonych od stolicy Wielkopolski o 300-400 km. – Były kluby ze Szczecina, Gryfic, Polic i z różnych małych miast z Mazowsza. O tych bliższych ośrodkach nie będą już wspominał, bo było ich przecież bez liku – zakończył Rakowski.

Zapowiedział on kolejne turnieje w młodzieżowej siatkówce na czele z I Grand Prix Enea Akademii Sportu w Mini Siatkówce Chłopców. Warto dodać, że sobotnio-niedzielne zawody były dla wielu zespołów ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Wielkopolski w mini siatkówce. W tej odmianie siatkówki rozgrywane są też od wielu lat mistrzostwa kraju pod szyldem Kinder Sportu.

Zwycięzcy I Grand Prix Enea Akademii Sportu w poznańskiej Arenie
dwójki – UKS Janków Przygodzki (6. miejsce Energetyk Poznań)
trójki – Libero Banie (5. miejsce Energetyk)
czwórki – SP Czeszewo (4. miejsce Energetyk)
W turnieju wzięło udział 108 zespołów w trzech kategoriach wiekowych

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski