Siedem medali polskich kajakarzy w MŚ

Jacek Pałuba
Siedem medali - dwa złote, dwa srebrne i trzy brązowe, wywalczyli biało-czerwoni podczas kajakarskich mistrzostw świata w Szeged. Impreza na Węgrzech była jednocześnie kwalifikacją olimpijską do Londynu. Tutaj Polacy wywalczyli pięć nominacji. Ostatnia szansa, aby powalczyć jeszcze o paszporty na igrzyska nadarzy się w maju 2012 roku na torze regatowym Malta w Poznaniu.

Pierwszy złoty medal wywalczył podczas sobotnich finałów Marek Twardowski w kajakowej jedynce na 500 metrów. Twardowski, o którym dwa lata temu mówiono, ze nie wróci już do dyscypliny, sprawił niespodziankę i wygrał finał w pięknym stylu (poprzedni tytuł zdobył w 2006 roku też w Szeged). Co prawda to nie był olimpijski dystans, ale dla Twardowskiego to sygnał, że po fatalnej chorobie potrafił ponownie sięgnąć szczytu.

Śladem kolegi w sobotę popłynęły Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w dwójce na 500 m. Srebrne medalistki olimpijskie z Pekinu, po raz kolejny udowodniły, że są mocne, a za rok w Londynie mogą być jeszcze mocniejsze. Polki wywalczyły brąz, minimalnie przegrywając z rywalkami. Niespodziankę sprawili natomiast kajakarze Dawid Putto i Denis Ambroziak, którzy także stanęli na trzecim stopniu podium w dwójkach na 500 metrów.

Natomiast niedzielne finały na 200 m były niezwykle udane dla biało-czerwonych. Faworyt w jedynce kajakowej Piotr Siemionowski nie zawiódł i po tytule mistrza Europy, wywalczonym dwa miesiące temu w Belgradzie, dołożył teraz złoto w mistrzostwach świata. Siemianowski pokazał niezwykła moc podczas wyścigu i nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń.

Kilka minut później powody do radości miała Marta Walczykiewicz, która w finale musiała uznać wyższość tylko Nowozelandki Lisy Carrington. Kajakarka KTW Kalisz tym samym powtórzyła sukces sprzed dwóch lat, kiedy to w kanadyjskim Dartmouth również zdobyła srebrny medal. Z kolei rok temu w Poznaniu (wówczas reprezentowała barwy Posnanii) zajęła dopiero siódme miejsce.

Polki w niedzielne popołudnie jeszcze dwukrotnie stanęły na podium w konkurencjach nieolimpijskich. Najpierw dość nieoczekiwanie dwójka Magdalena Krukowska i Karolina Naja zdobyły wicemistrzostwo świata na 200 m, a potem sztafeta K1 4x200 m w składzie Walczykiewicz, Naja, Aneta Konieczna i Ewelina Wojnarowska sięgnęła po brąz.

Trener żeńskiej kadry Tomasz Kryk, mimo że jego podopieczne wywalczyły aż cztery medale, nie mógł przeboleć nieudanego startu czwórki żeńskiej, która zajęła 10. lokatę (wygrała finał B).

- Cieszę się z medali, bo dzisiejsze finały pokazały, że drużyna była naprawdę bardzo dobrze przygotowana do mistrzostw. Łącznie z czwórką, która w finale B uzyskała czas na piąte miejsce w finale A. Niestety, dziewczyny w półfinale najwyraźniej nie wytrzymały presji, a mogły spokojnie walczyć nawet o brązowy medal. Przyznam, że oddałbym te medale za kwalifikację olimpijską dla czwórki, bo jej brak spowodował pewną nerwowość w zespole. Nikt bowiem nie zakładał, że coś takiego mogło się zdarzyć - powiedział trener Tomasz Kryk.

Bez medalu do Polski wraca weteran polskich kanadyjek - Paweł Baraszkiewicz, który krótko przed mistrzostwami borykał się z kłopotami zdrowotnymi. Z tego też powodu wicemistrz olimpijski z Sydney zrezygnował ze startu w swojej koronnej konkurencji na 500 m i skupił się na wyścigu w jedynce na 200 m. Opłaciło się, bowiem Baraszkiewicz zajął siódme miejsce, ostatnie kwalifikujące osadę na IO w Londynie i wypełnił plan minimum. Polska reprezentacja w Szeged zdobyła łącznie pięć kwalifikacji olimpijskich: kobiece - K1, K2 na 500 i K1 200 m oraz męskie - K1 200 m i C1 200.

Medale Polaków

konkurencje olimpijskie
złoty: K1 200 m - Piotr Siemionowski (Zawisza Bydgoszcz)
srebrny: K1 200 m - Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz)
brązowy: K2 500 m - Aneta Konieczna (Posnania), Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz)

konkurencje nieolimpijskie
złoty: K1 500 m - Marek Twardowski (Cresovia Białystok)
srebrny: K2 200 m - Magdalena Krukowska (UKS Kopernik Bydgoszcz), Karolina Naja (AZS AWF Gorzów)
brązowe:
K2 500 m - Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz), Denis Ambroziak (KSC Olsztyn)
sztafeta 4x200 m: Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Karolina Naja (AZS AWF Gorzów), Aneta Konieczna (Posnania), Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań).