Siedem polskich osad kajakowego Pucharu Świata w Poznaniu trafiło do finałów już pierwszego dnia

Leszek Gracz
Za nami pierwszy dzień kajakowego Pucharu Świata na poznańskiej Malcie
Za nami pierwszy dzień kajakowego Pucharu Świata na poznańskiej Malcie Robert Woźniak
Pierwszy dzień Pucharu Świata w Kajakarskim Sprincie rozgrywanego na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu rozpoczął się znakomicie dla polskiej ekipy. W inauguracyjnym wyścigu kajakowych jedynek kobiet na 200 m Katarzyna Kołodziejczyk wystrzeliła ze startu jak rakieta i pomknęła do mety wyprzedzając o 0,63 sekundy Słowenkę Spelę Ponomarenko-Janic. Dzięki zwycięstwu Polka wywalczyła bezpośredni awans z eliminacji do finału i w sobotę przed południem powalczy o medal.

Wielką klasą błysnął w eliminacjach Wiktor Głazunow na olimpijskim dystansie 1000 metrów kanadyjkowych jedynek. Nie dał rywalom nawet cienia szansy rozgrywając ten wyścig w arcymistrzowskim stylu i na mecie miał prawie 8 sekund przewagi nad Węgrem Balzasem Adolfem, który zajął drugie miejsce! A Ukrainiec Eduard Shemtylo, który był trzeci do zwycięzcy stracił już ponad 13 sekund. Reprezentant Polski awansował bezpośrednio do finału, który odbędzie się w sobotę.

Oczywiście nie zawiodły nasze mistrzynie Europy i świata, czyli czwórka kajakowa kobiet na 500 m. To jedna z olimpijskich konkurencji. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto popłynęły szybko, aczkolwiek bardzo spokojnie kontrolując wyścig i bez problemów przypłynęły jako pierwsze na metę wyprzedzając Niemki o ponad sekundę i Holenderki o prawie dwie sekundy. Trzy pierwsze osady uzyskały bezpośredni awans z eliminacji do sobotniego finału.

Bezpośrednio z eliminacji do finału awansowała także dwójka polskich kanadyjkarzy (Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski), którzy na dystansie 1000 metrów zajęli drugie miejsce ulegając tylko Chińczykom. Podobnie (z drugiego miejsca) awansowała Dorota Borowska na dystansie 200 m C1. Przegrała tylko z Ukrainką Ludmiła Luzan zaledwie o 0,24 sek.

W ten sposób przed południem w piątek pięć naszych osad wywalczyło bezpośredni awans do finałów. Po południu dołączyły kolejne.

Ale popołudnie nie zaczęło się najlepiej, bo w półfinale C1 na 1000 m Łukasz Witkowski co prawda zajął drugie miejsce premiowane awansem, ale podczas ważenia łódki po wyścigu, okazało się, że była ona za lekka i Polak został zdyskwalifikowany. Z półfinału C2 mężczyzn na 1000 m z pierwszego miejsca awansowali Adrian Kłos i Kacper Sieradzan dołączając do naszej pary Nowacki-Witkowski, którzy awansowali bezpośrednio z eliminacji.

Niezwykle ciekawy wyścig oglądaliśmy na koniec dnia. Wicemistrzynie olimpijskie w K2 na 500 m Karolina Naja i Anna Puławska sensacyjnie przegrały walkę o bezpośredni awans z eliminacji do finału. Ich pogromczyniami były… koleżanki z reprezentacji, czyli druga polska osada płynąca w tym przedbiegu Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Nasze medalistki olimpijskie swej szansy muszą szukać w półfinałach.

W sobotę od godziny 11 rozpoczną się wyścigi finałowe, czyli bezpośrednia walka o medale. Pierwsza tura 11 finałów na wszystkich trzech dystansach (20, 500 i 1000 metrów zakończy się o godz. 12.45).

Pozostałe finały odbędą się w niedzielę począwszy od godz. 11.

Z tego składu Lecha Poznań w przyszłym sezonie nie zobaczymy aż pięciu zawodnikówZobacz kolejne zdjęcie ---->

Sobotni mecz będzie ich ostatnim w Lechu Poznań. Zasłużyli n...