Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog: Sami także możemy zadbać o to, by jego poziom był niewielki

NK
Smog jest problemem, z którym musimy zmagać się od lat
Smog jest problemem, z którym musimy zmagać się od lat Andrzej Szozda
Smog jest problemem, z którym musimy zmagać się od lat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że sami przyczyniamy się do wzrostu jego poziomu.

Czyste i zdrowe powietrze - tego chciałby każdy z nas. Poznaniacy pragnęliby powietrza nieskażonego smogiem, ale niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że sami mogą się do niego przyczyniać. Dlatego, istotne jest, by mieć świadomość dlaczego powstaje smog i jakie czynniki mają największy wpływ na jego poziom.

Kotły i piece przyczyną coraz większego smogu
Przyczyny powstawania smogu mogą być różne. Jednak w przypadku Polski najważniejsze znaczenie ma tzw. niska emisja. W praktyce są to zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe, które znajdują się w gospodarstwach domowych.

- Spalane w nich złej jakości paliwa oraz odpady, a także brak norm emisji zanieczyszczeń dla takich instalacji, wpływają na pogarszanie jakości powietrza - wyjaśnia Katarzyna Borowczyk, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w spółce Veolia.

Warto także pamiętać, że w przypadku gospodarstw domowych największe znaczenie ma rodzaj zastosowanego ogrzewania, jakość paliwa oraz wiek wykorzystywanej instalacji.

- Im jest ona bardziej przestarzała, mniej sprawna oraz stosujemy paliwa złej jakości lub odpady, tym wpływ na powstawanie smogu jest większy - tłumaczy Katarzyna Borowczyk.
Dlatego też Elektrociepłownia Karolin wykorzystuje wiele proekologicznych rozwiązań, które mają jak najbardziej ograniczyć emisję spalin. - Dzięki temu emisja Elektrociepłowni Karolin równa jest emisji z 40 kominów domów ogrzewanych piecami węglowymi. Im więcej mieszkańców korzysta z ciepła systemowego, tym mniejsze zanieczyszczenie powietrza. W 2015 roku dzięki likwidacji w Poznaniu 42 indywidualnych pieców węglowych udało się uniknąć emisji pyłów na poziomie 3,6 tony - podkreśla Katarzyna Borowczyk.

Ponadto, jako kolejną istotną przyczynę wskazuje wzmożony ruch samochodów, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich.

Korzystajmy z ciepła systemowego
Ograniczenie poziomu smogu wymaga długiej pracy. A przyczynić może się do tego każdy z nas. Jednym z najlepszych sposobów na czyste powietrze jest ciepło systemowe. To jedna z najbardziej ekologicznych form ogrzewania, zwłaszcza gdy ciepło produkowane jest w kogeneracji (chodzi o jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej) i przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii takich jak np. biomasa. Nie jest to jednak łatwy proces, zwłaszcza dla elektrociepłowni.

- Elektrociepłownie muszą sprostać rygorystycznym normom środowiskowym, a proces spalania jak i poziomy emisji są stale monitorowane. Dodatkowo warto wspomnieć, że popioły powstające w procesie spalania paliw w elektrociepłowni są w stu procentach wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu i nie zanieczyszczają środowiska - zapewnia Katarzyna Borowczyk.

Jednocześnie radzi również, by wybierając metodę ogrzewania danego budynku, zwrócić uwagę na rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię takie jak: termomodernizacja budynku, ograniczenie strat na wentylacji, sterowanie systemem grzewczym i jego właściwa eksploatacja.

Eksperci wskazują także, że warto mieć świadomość jakimi materiałami nie powinno się palić w piecach, by nie przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. W tym przypadku często mamy jednak do czynienia przede wszystkim z brakiem wiedzy.

- Wydawać by się mogło, że skoro elektrownie spalają węgiel a spalarnie odpady, to w gospodarstwach domowych też możemy spalać wszystko. Ale domowe instalacje nie są wyposażone w wysoko sprawne instalacje oczyszczania, w tym filtry usuwające pyły. Ponadto jakość paliwa nie jest na bieżąco analizowana, a proces spalania nie jest prowadzony w sposób optymalny i jak najbardziej wydajny - wyjaśnia Katarzyna Borowczyk.

I dodaje: - W domach nie zwracamy uwagi na temperaturę spalania, a ma ona znaczący wpływ na emisję szkodliwych substancji np. dioksyn. Dlatego nie wolno spalać odpadów w domowych instalacjach. Nie należy także oszczędzać na jakości stosowanego paliwa i należy dbać o sprawność urządzeń grzewczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski