Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnieżycowy Jar wolno zwiedzić w weekend. Jest zgoda wojska [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Karol Cichoński utrwałił kwitnącą w tym roku śnieżycę
Karol Cichoński utrwałił kwitnącą w tym roku śnieżycę Karol Cichoński
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zgodziło się na zwiedzanie Śnieżycowego Jaru w najbliższy weekend. Jak informuje nasz Czytelnik Karol Cichoński, w Śnieżycowym Jarze koło Murowanej Gośliny, już w miniony weekend pojawiły się kwiaty śnieżycy.

W tym roku jednak możliwość oglądania tej rzadko występującej w Wielkopolsce gatunku będzie bardzo ograniczony. Jednym z powodów jest pogoda.

Aura nie sprzyja jednak rzadkiemu w Wielkopolsce gatunkowi. W najbliższych godzinach ma jeszcze spaść śnieg, a nocą temperatura zejdzie do blisko minus 10 stopni. Kolejnym powodem są zbliżające się manewry wojskowe na poligonie Biedrusko. Planowane są one w terminie 19 - 27 marca. Rezerwat leży w strefie ochronnej poligonu, dlatego wojsko postanowiło zakazać wstępu do Śnieżycowego Jaru w czasie manewrów.

Jednak w trakcie ostatnich rozmów przedstawiciele Nadleśnictwa Łopuchówko z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu ustalono, że w najbliższy weekend turyści będą jeszcze mogli zwiedzać jar.

Jak informuje rzecznik prasowy CSWL kpt Jacek Thomas czy w następnym tygodniu czyli 23 i 24 marca też będzie taka możliwość jeszcze nie wiadomo. Zainteresowani zwiedzaniem będą mogli zatelefonować do oficera dyżurnego CSWL pod nr 61 857 90 30.

Rezerwat Śnieżycowy Jar utworzono w roku 1975 r. Zajmuje zbocza jaru schodzącego w kierunku doliny Warty. Po powiększeniu obejmuje obecnie obszar 9,27 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 8,84 ha. Utworzono go dla ochrony występującej tu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. Roślina ta rozpowszechniony jest w południowej części Polski, natomiast na niżu występuje rzadko.

W rezerwacie śnieżyca znajduje dla siebie sprzyjające warunki kwitnie, owocuje, a także wykazuje ekspansję na sąsiednie tereny. Towarzyszy jej bogate i zróżnicowane runo, charakterystyczne dla lasów gradowych. Rezerwat najlepiej zwiedzać wczesną wiosną, w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski