Pracownicy poznańskiej, rodzinnej firmy Solaris obawiają się o swoją przyszłość i spółki. Właścicielka - Solange Olszewska zapowiedziała, że szuka nowego inwestora i jest zmęczona byciem prezesem. Najprawdopodobniej więc zmieni się właściciel spółki. Związkowcy martwią się, kto przejmie firmę.

- Z Solarisem jesteśmy związani od wielu lat, a nie jesteśmy informowani przez aktualny zarząd o tym, co się dzieje. Nie wiemy, kto jest zainteresowany kupnem naszej firmy. To ważne, ponieważ chcielibyśmy poznać wizje potencjalnych inwestorów dalszego rozwoju spółki. Czy mamy się czym martwić? Na jakich warunkach będziemy zatrudnieni, jeśli w ogóle? Czy zmieni się rodzaj produkcji i kierunek rozwoju? Dlatego wyrażamy potrzebę rozmów z potencjalnymi inwestorami na ten temat - przyznaje Albert Wojtczak, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Solaris Bus & Coach S.A.

Zarząd spółki jednak uspokaja. - Zgodnie z zapewnieniami właścicieli firmy wpływ na wybór potencjalnego inwestora będą miały nie tylko względy finansowe. Właścicielom zależy przede wszystkim, by zachować markę, pracowników i dalej rozwijać firmę - mówi Mateusz Figaszewski, pełnomocnik ds. Elektromobilności i PR.

Zaznacza przy tym, że nie ma na razie możliwości, by związkowcy brali udział w wyborze inwestora strategicznego dla spółki. - Proces wyboru inwestora wciąż trwa. Nie zapadły w tej sprawie jeszcze żadne wiążące decyzje właścicieli firmy - mówi Figaszewski dodaje, że na pewno, kiedy dojdzie do transakcji pracownicy zostaną o tym poinformowani i spotkają się z nowym nabywcą.

Zobacz galerię

- Związek zawodowy nie zgłasza i nigdy nie zgłaszał jakichkolwiek roszczeń do udziału w wyborze inwestora. Jest to niepodważalne prawo właściciela firmy i prawa tego nie mamy zamiaru podważać. Wyrażamy natomiast, jako strona społeczna, potrzebę rozpoczęcia rozmów z potencjalnym nabywcą na temat przyszłości firmy - odpowiadają związkowcy.

Nieoficjalnie mówi się, że pierwsze oferty, którymi zainteresowana byłaby rodzina Olszewskich już wpłynęły.

Cały tekst przeczytasz w naszym Serwisie Plus. A w nim:

  • Jaka przyszłość czeka firmę Solaris?
  • Kto mógłby zostać potencjalnym nabywcą?
  • Za jaką cenę spółka mogłaby pójść pod młotek?

CZYTAJ: Solaris na sprzedaż: Pracownicy martwią się o swoją przyszłość. Czy zostaną zwolnieni?

Nowy rekord i wielkie plany dalszego rozwoju. Tylko w 2017 roku Solaris sprzedał w Europie prawie 1400 pojazdów:

Źródło: Agencja TVN