Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spiżarnia w kuchni? Podpowiadamy jak ją wygospodarować

Anastazja Bezduszna
Pamiętajmy o różnej wysokości półek. Do spiżarki trafiają  różne przedmioty
Pamiętajmy o różnej wysokości półek. Do spiżarki trafiają różne przedmioty Komandor
Spiżarnia w kuchni. Jak wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów, zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest imponujących rozmiarów?

Schowek, komórka, składzik, schowanko czy po prostu spiżarnia w kuchni, czyli dodatkowe wydzielone pomieszczenie lub też specjalnie zaaranżowana przestrzeń zlokalizowana w kuchni, lub w jej pobliżu.

To również praktyczne rozwiązanie problemu związanego z organizacją miejsca na zapasy spożywcze, własne przetwory, sprzęt AGD, czy naczynia do gotowania.

Spiżarniane półki można zagospodarować w systemie kolumnowym lub rurowym. Oba rozwiązania dają możliwość dostosowania długości, głębokości i wysokości półek do swoich potrzeb

Pierwszym krokiem w planowaniu spiżarni jest wybór lokalizacji na jej zaaranżowanie. Spiżarnia może zostać uwzględniona już na poziomie projektu mieszkania czy domu. Najwygodniej ulokować spiżarnię niedaleko kuchni. Optymalnym miejscem jest północna część domu czy mieszkania. Taka lokalizacja, ze względu na małe nasłonecznienie, dodatkowo zapewni najniższą możliwą temperaturę, jaką można uzyskać w mieszkaniu w naturalny sposób. Jeżeli nie ma innej możliwości, można wydzielić spiżarnię w samej kuchni. Na pomieszczenie spiżarniane można też zaadaptować istniejąca już wnękę.

Zagłębienie warto zabudować szafami z drzwiami przesuwnymi uchylnymi lub składanymi, w płytkich można wykorzystać przykładowo otwarte zabudowy w systemie kolumnowym. Drzwi uchylne najczęściej stosuje się w zabudowach wąskich wnęk o szerokości nie przekraczającej 800 mm.

- W zaaranżowaniu spiżarni bezpośrednio w kuchni pomocne będą funkcjonalne drzwi podwieszane lub przestronna szafa z drzwiami przesuwnymi dostosowana do posiadanej w mieszkaniu wnęki - informuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Równie ważna co lokalizacja spiżarni jest kwestia warunków, jakie należy stworzyć dojej właściwego funkcjonowania. Aby zachować świeżość przechowywanych produktów, najlepiej aby w spiżarni panowała temperatura około 5-10 stopni Celsjusza. Aby uzyskać ten efekt, wnętrze spiżarni należy wyłożyć materiałem izolującymi termicznie, np. płytkami oraz zadbać o sprawną wentylację.

Spiżarnia powinna być wykończona w sposób ułatwiający utrzymanie jej w czystości. Podłogi i ściany najlepiej wyłożyć ceramiką lub innym materiałem odpornym na zmywanie.

Opisane warunki ciężej spełnić, jeśli spiżarnia ma się znajdować bezpośrednio w kuchni, ale nie wyklucza to naszego pomysłu jej realizacji. Wnętrze spiżarni czy spiżarnianej szafy należy zaprojektować tak, by można było znaleźć tam przestrzeń nie tylko na produkty spożywcze, ale też na rzadko używane garnki, sprzęty kuchenne typu robot kuchenny, toster czy wiaderko i choćby kij od mopa.

Artykuły, z których korzysta się najczęściej powinny znaleźć się na środkowych i dolnych półkach. Warto też uporządkować produkty według ich rodzaju, np. napoje razem, przyprawy na osobnej półce, artykuły puszkowane jeszcze gdzie indziej. Pozwoli to zaoszczędzić czas podczas poszukiwania interesującej rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski