Średzka Kolej Powiatowa: Wąskotorówka w Środzie...

  Średzka Kolej Powiatowa: Wąskotorówka w Środzie Wielkopolskiej rozpoczęła sezon 2018. Zobacz zdjęcia! [ROZKŁAD JAZDY]

  Zbyszek Snusz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Średzka Kolej Powiatowa będzie kursować do listopada
  1/24
  przejdź do galerii

  Średzka Kolej Powiatowa będzie kursować do listopada ©Zbyszek Snusz

  Anglicy, Niemcy, a nawet Japończycy odwiedzili 1 maja Środę Wielkopolską. We wtorek Średzka Kolej Powiatowa rozpoczęła sezon 2018. Pierwszego dnia pociągi ciągnięte przez parowóz przewiozły tłumy pasażerów. Wąskotorową maszynę pod parą będzie można zobaczyć na torach pod Poznaniem aż do listopada. Sprawdź rozkład jazdy kolejki!
  Wąskotorówka wróciła na tory po zimowej przerwie. Pierwszego dnia z jej usług skorzystało wielu mieszkańców Środy Wielkopolskiej, ale nie tylko. Nie zabrakło turystów. Ci dotarli tutaj z daleka. Byli Anglicy, Niemcy, Łotysze, a nawet Japończycy.

  Średzka Kolej Powiatowa to jedno z kilku miejsc w Polsce, gdzie pod parą można zobaczyć wąskotorowy parowóz Px48-1756. Maszyna ma już 67 lat.

  Px48 to seria polskich parowozów wąskotorowych, które po II wojnie światowej (w latach 1948-1955) powstawały w zakładach Fablok w Chrzanowie. Px48-1756 został zbudowany w 1951 roku.

  Po latach eksploatacji w maju 2014 roku parowóz musiał zostać odstawiony. Lokomotywa wymagała kapitalnego remontu. Na tory parowóz wrócił dopiero pod koniec ubiegłego sezonu.
  Zobacz galerię
  - We wrześniu 2017 roku zakończyła się kompleksowa naprawa główna tej lokomotywy, przeprowadzona w dużej mierze siłami działaczy Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana", które jest operatorem Średzkiej Kolei Powiatowej - informuje Krzysztof Kubiak z ŚKP.

  W maju w podróż pod parą będzie się jeszcze można wybrać we wszystkie niedziele (6, 13, 20 i 27 maja), a także w sobotę (12 maja) oraz w Boże Ciało (31 maja).

  Zobacz też: Wielkopolska jakiej nie znacie [TAJEMNICE, CIEKAWOSTKI]

  Wąskotorówka będzie kursowała we wszystkie soboty, niedziele oraz wybrane święta do końca sierpnia, według letniego rozkładu jazdy (część kursów będzie obsługiwanych lokomotywą spalinową).

  Rozkład przewiduje uruchomienie trzech par pociągów w ciągu dnia ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. Wyjazdy ze stacji Środa Miasto o godzinie: 10.00; 14.00 oraz 18.00, natomiast pociągi powrotne z Zaniemyśla będą wyjeżdżały o godzinie: 12.00; 16.00 i 19.15.

  We wrześniu pociągi wyjadą na tory we wszystkie niedziele, a w październiku i listopadzie tylko w dwie wybrane.

  Podróż w jedną stronę trwa około godziny i kosztuje 10 zł.

  Zobacz galerię

  POLECAMY:
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Dobrze że są pasjonaci którzy uruchomili

  31 węzłowy Burke

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  i inni którzy to pokazują. Brawo panie Snusz!31

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo!

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Piękna inicjatywa!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo