Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek: Archeolodzy odnajdują kolejne skarby [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Stary Rynek: Archeolodzy odnajdują kolejne skarby [ZDJĘCIA]
Stary Rynek: Archeolodzy odnajdują kolejne skarby [ZDJĘCIA] Grzegodz Dembiński
Są już pierwsze efekty prac wykopaliskowych na Starym Rynku. Archeolodzy odnaleźli zabytki z XVII - XIX wieku - dawne monety, guziki, gwoździe, kule do muszkietów, skóry i obuwie.

Prace wykopaliskowe na Starym Rynku rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Archeolodzy odkryli już jednak pierwsze skarby. To monety z XVII - XIX wieku, guziki, gwoździe, kule do muszkietów, skóry i obuwie.

Zobacz też: Stary Rynek: Zniknęły podesty, palmy i telewizory [ZDJĘCIA]

- Zabytki pochodzą z różnych okresów chronologicznych - tłumaczy Katerina Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, kierownik prac wykopaliskowych. - Wszystkie są dla nas bardzo ważne. Dają informacje na temat historii tego miejsca.

Jak tłumaczy archeolog znaleziska świadczą o tym, że poznański Stary Rynek od stuleci pełnił funkcję handlową.

- Tak jak dzisiaj, tak i kiedyś ludzie gubili pewne rzeczy, w tym monety - żartuje Katerina Zisopulu-Bleja.
Wśród perełek znalazły się m.in. monety Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szelągi z 1768 roku. Są też inne. Znaleziska wymagają jednak oczyszczenia. Dopiero wówczas przyjrzy się im numizmatyk.

- Musimy działać szybko. Takie elementy jak drewno czy skóra wymagają szybkiej konserwacji. W ziemi mogą przeleżeć kilkaset lat, ale kiedy zostana wystawione na działanie powietrza, niszczeją - tłumaczy Katerina Zisopulu-Bleja.

Archeolodzy mają nadzieję znaleźć jeszcze więcej skarbów. Jak na razie zbadali bowiem tylko ziemię tuż pod kostką brukową. W niższych warstwach mogą kryć się pamiątki po wczesnym średniowieczu - pozostałości konstrukcji budynków, bruków, drewnianych wodociągów. W źródłach pisanych nadal brakuje informacji na ten temat.

Badania archeologów to pierwsze wykopaliska w sercu miasta, prowadzone na tak szeroką skalę. Prace potrwają do jesieni. Wykopy przed ratuszem zakończą się w lipcu. Potem, archeolodzy przeniosą się przed Pałac Działyńskich. Tam pracować będą do września. W październiku rozpoczną się wykopy w północnej części ul. Jana Baptysty Quadro, obok pomnika Bamberki.

- Nie próżnujemy. Pracujemy od 7 do 17, nawet w soboty - mówi Katerina Zisopulu-Bleja.

Zobacz też: Stary Rynek w Poznaniu stracił swój urok? [GALERIA, SONDA]

Program badawczy na Starym Rynku przygotowało Muzeum Archeologiczne w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków i Estradą Poznańską. Zlecił je Urząd Miasta Poznania. Wykopaliska związane są z planami rewitalizacji rynku i wymianą jego nawierzchni. Zanim to jednak nastąpi postanowiono sprawdzić, co kryje się pod jego powierzchnią.

Dokonania archeologów można śledzić na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego. Powstała tam specjalna zakładka poświęcona wykopaliskom. Dziennik wykopaliskowy jest uzupełniany na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski