Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli: Zbliża się strajk włoski w szkołach. Od jakich zajęć nauczyciele będą się powstrzymywali podczas protestu?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
15 października nauczyciele rozpoczną strajk włoki. Będą powstrzymywali się od obowiązków, za które nie otrzymują wynagrodzenia. Związek nauczycielstwa Polskiego przygotował spis zadań, które nauczyciel powinien wykonywać w ramach prawa oświatowego i ustalonej pensji.
15 października nauczyciele rozpoczną strajk włoki. Będą powstrzymywali się od obowiązków, za które nie otrzymują wynagrodzenia. Związek nauczycielstwa Polskiego przygotował spis zadań, które nauczyciel powinien wykonywać w ramach prawa oświatowego i ustalonej pensji. Robert Woźniak
We wtorek, 15 października rozpocznie się w szkołach strajk włoski. Jak zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP, ma on polegać na powstrzymywaniu się przez nauczycieli od zajęć niestatutowych. Mają się oni ograniczyć do obowiązków, które zapisane są w prawie oświatowym lub statucie szkoły.

Związek Nauczycielstwa Polskiego we wrześniu przeprowadzał wśród nauczycieli sondaż, który dotyczył m.in. formy protestu. Ponad połowa badanych opowiedziała się za strajkiem włoskim w szkołach. Sławomir Broniarz na początku października poinformował o terminie rozpoczęcia protestu.

- 15 października zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego - tłumaczy Sławomir Broniarz. - Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego - dodaje.

Czytaj także: Strajk włoski 2019 w szkołach. Co to oznacza dla uczniów oraz jak rodzice oceniają protest włoski?

Zarząd ZNP przygotował dla wszystkich szkół spis zadań, które nauczyciele wykonują, a za które nie otrzymują wynagrodzenia. Od tych obowiązków nauczyciele mają się powstrzymywać.

- Przygotowaliśmy zestaw zadań, które nie były opłacane, a nauczyciele je wykonywali. Jest to np. udział w konkursach w dniach wolnych od pracy, prowadzenie sprawozdań, czy inwentaryzacji. Listę tych zadań przekazaliśmy nauczycielom i ministrowi edukacji narodowej - mówi Sławomir Broniarz.

Zobacz także: Nauczyciele boją się, że stracą finansowo na strajku włoskim

Od jakich zadań będą powstrzymywali się nauczyciele od 15 października?

Oto lista zadań, za których nauczyciele nie mają obowiązku wykonywać:

  • Bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań
  • Sobotni wyjazd na konkurs z uczniami
  • Kilkudniowe wycieczki szkolne
  • Sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
  • Dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły
  • Pisanie i koordynowanie „projektów unijnych”
  • Sporządzanie inwentaryzacyjnego spisu z matury

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do nauczycieli: - Nauczycielu, zadania nieobowiązkowe odrywają Cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym Ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

Czytaj również: II LO w Poznaniu ma 100 lat. Uroczystości jubileuszowe w sobotę

Obowiązki zawodowe nauczyciela określa Karta Nauczyciela, a także prawo oświatowe. W ramach swojego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel powinien:

  • Realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w ramach określonego pensum
  • Realizować czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów
  • Przygotowywać się do zajęć, samokształcić i doskonalić się zawodowo

A jak strajk postrzegają nauczyciele?

– Nie nazwałabym tego nawet strajkiem. Będziemy rzetelnie wykonywali wszystkie swoje obowiązki. Powstrzymamy się od zadań, które są nam zlecane, a nieopłacane. Polepszy to na pewno warunki naszej pracy, nie będziemy siedzieli po godzinach. Robiliśmy to często kosztem własnych rodzin. A na rząd to raczej nie wpłynie. Z tym rządem i tak niczego nie ugramy, bo on nie słucha ludzi – przyznaje Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII LO w Poznaniu.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski