Straż sąsiedzka czuwa. Byle niezbyt czujnie

Mateusz Pilarczyk
Mateusz Pilarczyk
Mateusz Pilarczyk archiwum
W starych dzielnicach widać, kiedy straż sąsiedzka zaczyna pracę. Na parapety kładzione są poduszki: Czas rozpocząć służbę!

Czytaj: "Zgwałcimy twoją żonę!", czyli zemsta sąsiadów za donosy o ich złym parkowaniu

Polanka to nowe osiedle, więc i straż sąsiedzka idzie z duchem czasu. W ruch idzie więc cyfrowy aparat. Pan Marek ma rację. Prawo trzeba szanować. Patrząc na groźby i reakcje sąsiadów, pana Marka trzeba też podziwiać za odwagę. Na Polance jest jednak niczym Don Kichot. Pan Marek ma może garaż i nie zna rytuału polowania na "jakiekolwiek" miejsce. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy po przejechaniu po raz n-ty tej samej drogi nie postawił auta na zakazie. Dziwi mnie tylko, że na Polance, gdzie mieszkańcy płacą za ochronę, to jeden z lokatorów pełni rolę szeryfa.

Wymówek jednak nie ma, kiedy ktoś uzna, że odpowiednim dla niego miejscem jest zajęcie koperty przeznaczonej dla niepełnosprawnych.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
liczący na siebie...

A ja znalazłem coś takiego w necie na stronie straży miejskiej:
W związku z publikacjami w lokalnym dodatku do Gazety Wyborczej, w których pojawia się oskarżenie w stosunku do dwóch strażników miejskich Zbigniewa Borowczyka i Wiesława Paluszkiewicza, że dopuścili się oszustwa polegającego na przystąpieniu do egzaminów na strażnika bez odbycia poprzedzającego go kursu przygotowawczego, po uzyskaniu wyjaśnień, oświadczam:
Wymogiem mianowania na strażnika miejskiego jest zdanie egzaminu na strażnika. Do takiego egzaminu stają wszyscy chcący sprawować tę funkcję. Celem kursu jest nabycie, a egzaminu sprawdzenie niezbędnych w tej pracy umiejętności. Oczywistym jest, że kurs służy przede wszystkim tym, dla których służba mundurowa jest zupełną nowością (dop. mój - kuriozalne stwierdzenie...)

O spełnieniu norm dydaktycznych (np. liczby odbytych godzin dydaktycznych) decyduje organizator kursu. Jak informują mnie strażnicy, w przypadku Z. Borowczyka i W. Paluszkiewicza, dwóch doświadczonych byłych policjantów, których wiedza i doświadczenie daleko wykraczają poza wymogi stawiane strażnikom miejskim ( dop. mój - to trzeba było zostać w policji a nie pchać się na miejskie etaty, tym bardziej że lepiej to mieszkańcom nie zrobiło...), organizator kursu wyraził zgodę na zwolnienie z konieczności uczestnictwa we wszystkich zajęciach. Obaj strażnicy przystąpili do egzaminu i zdali go bardzo dobrze.
Nie mamy żadnych informacji, że prokuratura, badająca prawidłowość działań ośrodka szkoleniowego, postawiła jakiekolwiek zarzuty naruszenia prawa wymienionym strażnikom. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, zgodnie z prawem, prokuratura będzie miała obowiązek poinformowania o tym fakcie pracodawcę. Niemniej, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta wystąpił do prokuratury z pytaniem, czy prowadzi ona postępowanie przeciwko wymienionym strażnikom związane z rzekomym nadużyciem prawa.
(....) Dodam, że obaj Panowie pokryli z własnych kieszeni koszty związane z kursem i egzaminem. Zwyczajowo takie koszty pokrywa Straż Miejska (dop. mój - to nie zwyczaj tylko obowiązek komendanta).

Śmierdzi kantem, więc się nie dziwmy, że mamy w tym mieście jak mamy.... tak długo jak miasto będzie "inwestować" w etaty dla policyjnych emerytów tak długo mieszkańcy muszą liczyć na siebie...

G
Gość
Może lepiej nic nie widzieć. Nic nie robić. Jakość to będzie. Ochrona osiedla ma ręce związane. Mieszkaniec dzwoni, że nad nim libacja połączona prawdopodobnie z dewastacją mieszkania. Ochrona chętnie powiadomi Policje.Pyta o dane osobowe . Wówczas dzwoniący się wykręca. Nie chce podać. Ludzie się boją. Nie każdy reaguje tak jak powinien. Proszę zobaczyć jaki Jarek jest grzeczny. Już znajduje miejsce do parkowania.Wcześniej tego nie potrafił zrobić?
m
mieszkaniec Atanera

Może Pan Redaktor chciałby mieć porządek jak w Niemczech, a jednocześnie zachowywać się jak typowy Polak. Tak się nie da. Nawet za komuny była dyscyplina. Teraz to mamy porządek, że nauczyciel boi się ucznia. Widząc dużo banerów z ogłoszeniami wynajmu mieszkań na osiedlu Polanka sądzę, że nie cieszy się już takim wzięciem.
"np w Stanach jest postawą pro-obywatelską, bo tam jak ktoś nie płaci a korzysta to jest po prostu złodziej, który pośrednio okrada sąsiadów, a w tym chorym społeczeństwie to jest cwaniak i bohater co wycykał system"

n
no cóż

Zdarza mi się objeżdżać wiele razy, irytuje mnie to, ale nie jest to usprawiedliwienie do parkowania w miejscu niedozwolonym. Posiadanie samochodu to nie tylko same przyjemności. Podawanie przykładu miejsc dla osób niepełnosprawnych to żaden argument, bo nie ma mniej lub bardziej niedozwolonego miejsca – albo można, albo nie można parkować. Usprawiedliwianie w stylu „niech ten pierwszy rzuci kamieniem, kto choć raz…” to bzdura i pierwszy krok do łamania przepisów, ponieważ Polacy z niestosowania się do przepisów prawa w różnych jego obszarach poczytują sobie za cnotę. Oszukać tzw. system – to jest coś! I to jest problem, bo próby wyjaśniania tego kończą się krzykami, groźbami, szantażami, wyśmianiem interweniującego. Głupota zawsze próbuje zakrzyczeć Rację. W Polsce kuleje poszanowanie własności prywatnej, a poszanowanie własności wspólnej (wspólnotowej, publicznej, firmowej, etc.) to dla wielu czysta abstrakcja. W innych krajach straż sąsiedzka jest szanowanym elementem życia społecznego, tutaj w pierwszym zdaniu wyśmieje to nawet dziennikarz.

Dodaj ogłoszenie