Studia a praktyki zawodowe. Jak znaleźć i wykorzystać możliwości odbycia praktyk zawodowych podczas studiów?

Materiał informacyjny studiuj.uek.krakow.pl
Studia to wspaniały czas: nauki, poszerzania kompetencji, rozwoju osobistego i zawodowego, zdobywania wiedzy teoretycznej oraz umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłej pracy. Wybór kariery w dużej mierze zależeć będzie od tego, na jakim kierunku podejmiemy naukę. Rynek bardzo potrzebuje wykształconych ludzi, ale nie zapominajmy, że w ostatnich latach zwraca się dużą uwagę również na doświadczenie zawodowe, a szansę na zdobycie kompetencji niezbędnych w do wykonywania obowiązków na określonym stanowisku dają praktyki.

Czy praktyki na studiach są obowiązkowe?

Praktyki są obowiązkowym elementem na każdym typie studiów w Polsce – licencjackich, inżynierskich i jednolitych magisterskich, zarówno o charakterze stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Ich głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do kompetentnego wykonywania przyszłej pracy. Dodatkowo mają ułatwić nabycie pewnego doświadczenia w zawodzie, w którym zdobywa się wykształcenie. Zasady i tryb organizacji praktyk, regulowane są poprzez wewnętrzne regulaminy szkół wyższych. W zależności od uczelni i kierunku można je odbywać np. w biurze albo w terenie czy też zdalnie. Zawodowe praktyki studenckie najczęściej są nieodpłatne. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się wyjątki i czasami - choć bardzo rzadko - studenci otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. Ponadto podlegają one obowiązkowemu zaliczeniu (poświadczonemu wpisem do indeksu), równorzędnie z innymi zajęciami objętymi programem nauczania.

Jak i gdzie szukać praktyk zawodowych?

Praktyki studenckie niewątpliwie pomagają w budowaniu kariery. Gdzie szukać o nich informacji i jak się na nie dostać? Nie musi to być trudne zadanie,  bo w dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi nam Internet. Portale z ofertami pracy i stażów dla studentów mają ogromną bazę ogłoszeń, gdzie można zapoznać się z nimi, a także stworzyć własny profil zawodowy. Popularną formą poszukiwania praktyk jest zgłaszanie się do znajdującego się na każdej uczelni Akademickiego Biura Karier — instytucji zajmującej się wyszukiwaniem ofert dla swoich studentów. Szansą na zapoznanie się z szeroką ofertą praktyk i staży są również targi pracy – zarówno tradycyjne, jak i wirtualne. Uczestnicząc w takich wydarzeniach mamy zarazem okazję realnie ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na rynku.

Jakie są korzyści z odbycia praktyk i staży?

Praktyki studenckie odgrywają niezwykle ważną rolę w przygotowaniu młodych ludzi do przyszłego zatrudnienia i są świetną okazją, żeby sprawdzić wiedzę zdobytą podczas wykładów oraz lepiej poznać specyfikę swojej branży. Z tego względu bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca ich odbywania. W czasie praktyk nawiążemy pierwsze zawodowe kontakty z potencjalnymi pracodawcami, co potencjalnie znacznie ułatwi zdobycie w przyszłości intratnej posady. Istnieją kierunki, np. studia gospodarka i administracja publiczna, które oprócz obowiązkowych praktyk oferują unikalną ofertę płatnych staży u najatrakcyjniejszych firm w regionie. Dzięki temu uczysz się u boku doświadczonych specjalistów, zadajesz im pytania i korzystasz z ich doświadczenia, nieraz liczonego w dekadach. Nowe znajomości mogą też w przyszłości ułatwić dostanie wymarzonej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski