Stypendia dla uczniów

Milena Kochanowska
Stypendia dla uczniów. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Stypendia dla uczniów. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Waldemar Wylegalski
Stypendia dla uczniów. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. Kto może się o nie ubiegać? Sprawdź!

W jakim terminie mogę złożyć wniosek o ustalenie prawa do stypendium szkolnego?
– Do 15 września danego roku szkolnego wniosek muszą złożyć uczniowie, a do 15 października – słuchacze kolegiów.


Na podstawie jakiego kryterium dochodowego przyznawane jest stypendium szkolne?

– Miesięczny dochód rodziny nie może przekraczać 456 zł netto. Dokumentujemy dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Jeżeli składamy go we wrześniu to przedstawiamy dochody za sierpień.

Jakie dokumenty muszę przedstawić na potwierdzenie osiąganych dochodów?
– Dokumentem może być zaświadczenie od pracodawców lub oświadczenie złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Na jaki okres syn może mieć przyznane stypendium szkolne?
– Stypendium szkolne przyznawane jest uczniom na okres 10 miesięcy – od września do czerwca, a słuchaczom kolegiów na 9 miesięcy – od października do czerwca.

Czy jeśli córka jest już pełnoletnia, to może sama złożyć wniosek o stypendium szkolne?
– Tak. Wniosek o stypendium może złożyć pełnoletni uczeń, a także rodzic i dyrektor szkoły, w której ubiegający się o stypendium się uczy.

Na jak wysokie stypendium szkolne mogę liczyć?
– Kwota stypendium w każdej gminie może być ustalana indywidualnie. Na terenie Poznania, stypendium od września tego roku będzie wynosić 100 zł miesięcznie.

Czy wypłata stypendium uzależniona jest od przedstawienia dokumentów potwierdzających poniesione koszty na cele edukacyjne?

– Tak. Wypłata powinna się odbywać po udokumentowaniu faktycznie poniesionych kosztów, na podstawie rachunków, faktur lub paragonów.

Sama wychowuję syna, a mój dochód to zasiłek z urzędu pracy. Nie stać mnie na poniesienie wydatków związanych z edukacją dziecka. Czy mogę liczyć najpierw na wypłatę stypendium i dopiero z tych pieniędzy kupić przybory szkolne?
– Tak. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jest możliwość wcześniejszej wypłaty stypendium, a dopiero później udokumentowania wydatków.

Jakie wydatki poniesione na edukacje ucznia podlegają refundacji?
– Katalog wydatków wynika z regulaminu udzielania świadczeń jaki każda gmina zobowiązana jest uchwalić na swoim terenie. W Poznaniu będą to np. wydatki za zakup podręczników, lektur, encyklopedii, słowników, programów komputerowych i innych pomocy edukacyjnych, zakup przyborów i pomocy szkolnych, tornistrów, stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia uczniów wymaganego przez szkołę. Refundowane mogą być również opłaty za udział w wycieczkach i imprezach szkolnych, wyjściach do kin, teatrów lub opłaty za naukę języków obcych, czy inne zajęcia edukacyjne.

Razem z dziećmi mieszkamy i prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe z dziadkami. Czy ubiegając się o stypendium muszę udokumentować również dochody moich rodziców?
– Tak. Ubiegając się o stypendium należy udokumentować dochód wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

W zeszłym roku szkolnym dostawałam stypendium szkolne. Czy obecnie starając się o jego przyznanie muszę to uwzględnić w dochodzie?
– Nie. Do dochodów rodziny nie wlicza się świadczeń otrzymywanych w formie stypendium szkolnego.

Jestem studentką studiów dziennych. Czy mogę się ubiegać o przyznanie stypendium szkolnego w ramach pomocy materialnej?
– Nie. Takie świadczenie nie przysługuje studentom wyższych uczelni. Wyjątek stanowią kolegia nauczycielskie, języków obcych, a także pracowników służb społecznych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie