Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperRolnik 2016: Kochają wielkopolską ziemię, a ta praca to ich pasja

Milena Kochanowska
Mirosław Sołtysiak z Blizanowa wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo wyspecjalizowane w chowie trzody chlewnej
Mirosław Sołtysiak z Blizanowa wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo wyspecjalizowane w chowie trzody chlewnej Archiwum
Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy najlepszych wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania. Sama nominacja do plebiscytu jest już zaszczytem, bo oznacza, że w ten sposób wyróżnieni, to najlepsi rolnicy w regionie

Jeszcze tylko do najbliższego piątku do północy możemy podziękować za ich trud i pracę, oddając na nich swój głos. A to kolejni nominowani. Może ktoś z nich zostanie tym najlepszym z najlepszych?

Andrzej Malachiński ze Szklarki Myślniewskiej (gmina Ostrzeszów, powiat ostrzeszowski – wyślij SMS o treści: ROL.51)
ma 105 ha gospodarstwo nastawione na produkcję trzody chlewnej w cyklu otwartym. Gospodarzy wspólnie z żoną Katarzyną i synem Szymonem. Produkcje roślinne to głównie jęczmień, żyto i mieszanki. – Praca w gospodarstwie jest trudna, ale przynosi wiele satysfakcji. Szkoda tylko, że nasza ziemia jest tak słabej jakości – mówi rolnik. Pan Andrzej jest zdobywcą pucharu prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, został też odznaczony medalem za zasługi dla rolnictwa.

Jarosław Binkowski z Kawę-czyna (gmina Kawęczyn, powiat turecki – wyślij SMS o treści: ROL.50), absolwent SGGW w Warszawie przejął od rodziców 27 ha gospodarstwo wielokierunkowe. Postanowił zaangażować się w hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Obecnie ma 60 ha, na których głównie uprawiana jest kukurydza na kiszonkę. W gospodarstwie rozbudowano oborę bezściółkową wyposażoną w nowoczesną dojarnię i odnowiono park maszynowy. Pan Jarosław otwarty jest na innowacyjne rozwiązania technologiczne i dba o ochronę środowiska. W 2014 r. zdobył tytuł Rolnika Roku Powiatu Tureckiego.

Mirosław Sołtysiak z Blizanowa (gmina Blizanów, powiat kaliski – wyślij SMS o treści: ROL.52)
wraz z rodziną prowadzą gospodarstwo wyspecjalizowane w chowie trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Uprawy to: kukurydza, rzepak oraz zboża, które stanowią bazę paszową dla zwierząt. Rolnik należy do Grupy Producentów Trzody Chlewnej w Kowalewie.


Jacek Sosnowski z Bylic Kolonii (gmina Grzegorzew, powiat kolski – wyślij SMS o treści: ROL.54)
od rodziców przejął gospodarstwo rolne o powierzchni 6,5 ha i 15 sztuk bydła. Obecnie wynosi ono 35 ha zapewniających bazę paszową dla 60 sztuk bydła, z czego 30 sztuk to krowy mleczne. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka i bydła opasowego. Z żoną Katarzyną prowadzą także działalność związaną z rolniczymi usługami. Państwo Sosnowscy mają dwoje dzieci: 15-letniego Dominika i 11-letnią córkę Justynę. – Praca w gospodarstwie jest bardzo czasochłonna. W zasadzie nie ma niedzieli ani świąt, dlatego naprawdę trzeba jej się poświęcić – mówi rolnik.

Mateusz Gąd z Jezierzyc Kościelnych (gmina Włoszakowice, powiat leszczyński – wyślij SMS o treści: ROL.56) z wykształcenia jest technikiem rolnikiem. Gdy przejmował gospodarstwo od rodziców, miało ono 17 ha, teraz ma blisko 50 ha. Na polach uprawiana jest m.in. kukurydza na kiszonkę, mieszanki traw oraz zboża ozime. – Potrzebna była specjalizacja, aby produkcja była opłacalna, postawiłem więc na produkcję mleka – mówi pan Mateusz. – Mleko sprzedajemy przez grupę Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka, a bydło do grupy, w której jestem członkiem zarządu pod nazwą Spółdzielnia Producentów Bydła Święciechowa. Obecnie w gospodarstwie jest 50 krów mlecznych, jałowizna, cielęta i bydło opasowe – łącznie ok. 130 sztuk. Rolnik wyposażył gospodarstwo w nowoczesny park maszynowy. Prowadzi również usługi dla rolnictwa.

Rafał Pietrzak z Kossakowa (gmina Orchowo, powiat słupecki – wyślij SMS o treści: ROL.57)
z żoną Barbarą gospodarują na 171 ha. Uprawy to: jęczmień, żyto, owies, pszenżyto, kukurydza i łubin. Na rynek sprzedawany jest owies, żyto i tuczniki. Chów trzody chlewnej prowadzony jest w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 30 loch. Zwierzęta mają bardzo dobre warunki, a w produkcji ważna jest również ochrona środowiska. Gospodarstwo państwa Pietrzaków jest rodzinnym wielopokoleniowym gospodarstwem. W pracy pana Rafała wspiera ojciec – Marcin Pietrzak i syn Antoni, który jeszcze uczy się w technikum rolniczym. – Kocham ziemię, a praca w gospodarstwie jest moją pasją – przyznaje pan Rafał. – Jestem szczególnie przywiązany do Wielkopolski, jej historii i tradycji. Gospodarstwo państwa Barbary i Rafała zajęło I miejsce w konkursie Słupecki Rolnik Roku 2016.

SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

Jarosław Ratajak z Piechanina (gmina Czempiń, powiat kościański – wyślij SMS o treści: ROL.58) pochodzi z Poznania, ale wyemigrował na wieś i od 8 lat prowadzi własne gospodarstwo. – Od dziecka miałem zamiłowanie do roli i zawsze chciałem z tym związać swoje życie. Żeby to zrealizować, ukończyłem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Poznaniu – mówi rolnik. Zaczynał na pożyczonym sprzęcie, dzierżawiąc ziemię, a obecnie uprawia ok. 280 ha, z czego część dzierżawi. Świadczy także różnego rodzaju usługi agrotechniczne i transportowe. – Jest bardzo dobrym sąsiadem, zawsze znajdzie czas, by porozmawiać, służy pomocą i radą – mówią o nim znajomi. Udziela się też społecznie, współorganizując imprezy integracyjne i promujące Piechanin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski