Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Superrolnik Wielkopolski: Jakość na dużą skalę [ZDJĘCIA]

  Superrolnik Wielkopolski: Jakość na dużą skalę [ZDJĘCIA]

  Anastazja Bezduszna

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Marcin i Anna Woźniakowie, wyślij SMS ROL.3 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)
  1/5
  przejdź do galerii

  Marcin i Anna Woźniakowie, wyślij SMS ROL.3 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT) ©archiwum

  Praca rolnika kojarzy się nam w pierwszej kolejności z pracą fizyczną. Ale gdy gospodarstwo ciągnie się aż po horyzont, potrzebny jest sprawdzony plan i dobra logistyka. Niektórzy wypracowują swoje metody latami, inni idą po nie na uniwersytety, kolejni uczą się podglądając sąsiadów. Cel musi zostać osiągnięty: jak największa, ale i wysokiej jakości produkcja.

  Paprykowa potęga


  Janusz Michalak z Podzborowa w podkaliskiej gminie Ceków Kolonia, jest największym producentem papryki w Wielkopolsce. Warzywo to uprawia na powierzchni 6,7 ha w zblokowanych tunelach foliowych. Uprawia też pomidory i ogórki. Pod szkłem ma 1,3 hektara.
  - Gospodarstwo powstało w1985 roku. Wcześniej żona była głównym agronomem w naszej gminie, a ja pracowałem w weterynarii. Postanowiliśmy jednak zająć się ogrodnictwem i tak to już zostało - wspomina Janusz Michalak.- Paprykę uprawiałem już w latach 90. Zdobyte wówczas doświadczenia staram się wykorzystywać obecnie - dodaje.

  Superrolnik Wielkopolski 2014. Zagłosuj i sprawdź aktualne wyniki!

  Jajka dla wszystkich!


  Ireneusz Bąbelek z Lwówka prowadzi gospodarstwo na 115 ha, z czego sześć to sad wiśniowy. Na pozostałym areale uprawia pszenicę paszową i rzepak. Zajmuje się też produkcją zwierzęcą. Jego gospodarstwo opu-szcza rocznie około 30 milionów jaj najwyższej jakości, a także 60 ton żywca drobiowego.

  Mamy morze mleka


  Anna i Marcin Woźniak z Sarnowa ambitnie i poważnie podchodzą do rolnictwa. Dominującym kierunkiem ich produkcji rolnej jest hodowla bydła mlecznego. Aktualna wielkość stada to 35 krów dojnych, a roczna sprzedaż mleka wynosi 250 tysięcy litrów w klasie ekstra. Cała produkcja roślinna pochodząca z łąk i upraw polowych (37 hektarów) podporządkowana jest zabezpieczeniu paszy dla bydła. - Chcemy jeszcze zwiększyć hodowlę. Jesteśmy w trakcie budowy nowej obory na 80 sztuk - mówi Marcin Woźniak.

  Każdej pani po tulipanie


  Dawid Banaszkiewicz w Chrzypsku Wielkim prowadzi gospodarstwo kwiatowe. Specjalizuje się w hodowli cebul, bulw oraz kłączy roślin ozdobnych. Współpracuje z wieloma znanymi firmami oraz producentami z Holandii, Belgii, Francji, Brazylii, Indii i z polskimi producentami. Tylko cebulek tulipanów oferuje 195 odmian.
  - Podstawowym źródłem naszych sukcesów jest wysoka jakość, fachowa obsługa i znajomość rynku ogrodniczego - mówi Dawid Banaszkiewicz.

  Aby zagłosować na Superrolnika Wielkopolski 2014, należy wysłać SMS pod numer 72355 o treści: ROL.X, gdzie X oznacza numer wybranego kandydata. Głosować można do 4 października, do północy. Wyniki można śledzić na: gloswielkopolski.pl/naszeakcje/rolnikroku2014.

  Współpraca Andrzej Kurzyński, Beata Pieczyńska


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo