Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sushi lubimy spolszczone, czyli z serkiem i awokado. Czym różni się od tradycyjnego?

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Moda na sushi trwa w Polsce od lat. Sushi masterzy mówią jednak, że Polacy najbardziej lubią... spolszczone sushi. Czym różni się od tradycyjnego?

Kawałek ryby i ugnieciony ryż oraz odrobina octu ryżowego - tak pokrótce opisać można sushi, które uwielbiane jest na całym świecie. Smaczne, kolorowe, wyjątkowe, ale i nie tanie. Taka jest właśnie potrawa, która pochodzi z Japonii i jako element kuchni japońskiej wpisana jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W Polsce tzw. suszarnie biją rekordy popularności i czasami wyprzedzają popularnością nasze rodzime pierogarnie. Zajadają się nimi całe rodziny, z wyjątkiem kobiet w ciąży, którym sushi nie jest zalecane.

- Polacy najbardziej lubią jednak spolszczone sushi - mówi Patryk Jerzykowski, sushi master z poznańskiego Yattai Sushi Bar. Restauracja świętuje właśnie 3. urodziny.

Czym różni się spolszczone sushi od tradycyjnego?

- Jest bardziej bogate w smak, ma wewnątrz na przykład różne serki oraz awokado - tłumaczy sushi master. - Zdobione jest jadalnymi kwiatami i posypywane złotem. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia kucharza.

Podstawą każdego sushi jest świeża ryba. Ile dni trwa od czasu jej połowu do momentu, w którym trafia na talerz smakoszy? Warto pamiętać, że zjedzenie kiepskiej jakości produktów wiązać się może z ogromnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

- Wśród zdecydowanie najbardziej niebezpiecznych zagrożeń można wymienić także obecność pasożytów - podkreśla P. Jerzykowski. - Dlatego każdą rybę po wyłowieniu obrabia się i zamraża właśnie po to, by pozbyć się bakterii i pasożytów. Później dopiero liczy się czas jej świeżości od momentu odmrożnenia. Jeśli np. łosoś jest łowiony w sobotę, to w niedzielę jest obrobiony w porcie i zamrożony, w poniedziałek trafia do Warszawy, a we wtorek jest np. w restauracjach w Poznaniu.

Polskie restauracje oprócz swoich dań mają także w usłudze wizytę domową sushi mastera, który na oczach gości w domowej kuchni zrobi sushi. Koszt takiej wizyty (ze sprzętem oraz wszelkimi niezbędnymi produktami) wynosi 100 zł od osoby.

POLECAMY:

Po skończeniu tych uczelni zarabia się najwięcej!

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski