Swarzędz: Kamień zostaje na swoim miejscu. Pomnik Augusta...

  Swarzędz: Kamień zostaje na swoim miejscu. Pomnik Augusta Cieszkowskiego będzie obok

  SAGA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wizualizacja pomnika Augusta Cieszkowskiego w Swarzędzu - jeszcze w miejscu pamiątkowego kamienia

  Wizualizacja pomnika Augusta Cieszkowskiego w Swarzędzu - jeszcze w miejscu pamiątkowego kamienia ©UMiG Swarzędz

  W połowie września na swarzędzkim rynku stanie pomnik Augusta Cieszkowskiego. Nie będzie się to jednak wiązało z przesunięciem pamiątkowego kamienia, choć taką lokalizację brano pod uwagę.
  Wizualizacja pomnika Augusta Cieszkowskiego w Swarzędzu - jeszcze w miejscu pamiątkowego kamienia

  Wizualizacja pomnika Augusta Cieszkowskiego w Swarzędzu - jeszcze w miejscu pamiątkowego kamienia ©UMiG Swarzędz

  – Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców gminy podjęliśmy działania, aby pomnik stanął w sąsiedztwie kamienia, który upamiętnia 350-lecie naszego miasta. Pomnik Augusta Cieszkowskiego zamierzamy usytuować wśród świerków na rynku – poinformowała burmistrz Anna Tomicka.

  W tym roku obchodzone jest 200-lecie urodzin Augusta Cieszkowskiego, który związał swoje życie z Wierzenicą. Aż do jesieni zaplanowano imprezy poświęcone działalności myśliciela. I właśnie podczas obchodów rocznicy ma zostać odsłonięty pomnik. Ufundował go prywatny sponsor.

  Posąg zaprojektował i wykonuje Robert Sobociński. – Pomnik jest w trakcie realizacji, prace są zaawansowane – mówi artysta. – Postać Augusta Ciesz-kowskiego przedstawiana jest na tle skrzydła orła. Bo była to bowiem postać zaangażowana w wiele przedsięwzięć, ale zawsze „niesiona przez patriotyzm” – dodaje Robert Sobociński.

  Podczas prac nad pomnikiem nie obyło się bez kontrowersji. Radni i mieszkańcy Swarzędza nie mieli nic przeciwko pomnikowi, jednak… nie wszyscy byli zadowoleni z jego lokalizacji. Pierwotnie mówiono bowiem o tym, że pomnik stanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kamień upamiętniający 350-lecie Swarzędza.

  – Nie powinno się przesuwać kamienia – przekonywała na sesji radna Teresa Rucińska. A podczas wspólnego posiedzenia komisji rady padały propozycje innych lokalizacji: mówiono m.in. o placu Niezłomnych, czy parku przy Dworcowej. Radny Tomasz Stawicki proponował nawet postawienie pomnika nie w Swarzędzu lecz w Wierzenicy. Tymczasem fundatorowi zależało, aby pomnik stanął na rynku.

  – Miejsce przy świerkach, na które się zdecydowano, nie jest złe. Ze względu na światło jest może nawet lepsze niż to, w którym jest kamień – mówi Robert Sobociński. I przypomina, że choć najgłośniej było o postawieniu pomnika w miejscu kamienia, nie była to jedyna lokalizacja brana pod uwagę.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo