Świadczenia rodzinne. Zasiłki rodzinne. Dla kogo?

Milena Kochanowska
Świadczenia rodzinne. Zasiłki rodzinne. Dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Świadczenia rodzinne. Zasiłki rodzinne. Dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Andrzej Szozda
Świadczenia rodzinne. Zasiłki rodzinne. Dla kogo? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. Sprawdź czy ci się należy?

Jaki dochód uprawnia do korzystania ze świadczeń rodzinnych?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Świadczenia przysługują, jeżeli dochód miesięczny netto na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 539 zł lub 623 zł – jeśli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko.

Jaki dokument muszę przedstawić na potwierdzenie moich dochodów?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Dokumentem takim może być zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie. To drugie składane jest pod odpowiedzialnością karną i musi zawierać informacje o uzyskanym dochodzie, odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społecznie, zdrowotne i należnym podatku. Obecnie przedstawiamy dochody za rok 2012.

Mam przyznane świadczenia rodzinne do końca października tego roku. Kiedy powinnam złożyć nowy wniosek, aby wypłata świadczeń była kontynuowana od listopada?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wniosek o świadczenia można składać od września do listopada br. Pierwsza wypłata świadczeń dotycząca wniosków złożonych we wrześniu nastąpi do końca listopada, natomiast wniosków październikowych i listopadowych do końca grudnia, oczywiście ze spłatą świadczeń za listopad.


Nigdy nie pobierałam świadczeń rodzinnych. W sierpniu straciłam pracę. Czy ubiegając się o świadczenia mogę liczyć na to, że ustalając dochód mojej rodzinny nie będą brane pod uwagę dochody z mojego zatrudnienia?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń pani zarobki zostaną potraktowane jako utracone, o ile dochód jaki pani osiągała nie wynikał z umowy o dzieło.


W jakiej wysokości wpłacane są obecnie zasiłki rodzinne?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wysokość zasiłku uzależniona jest od wieku dziecka i wynosi na dziecko do 5 roku życia 77 zł, od 5 do 18 roku 106 zł oraz od 18 do 24 roku życia 115 zł.

Jakie podstawowe dokumenty muszę złożyć wraz z wnioskiem o świadczenia rodzinne?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Będą to: zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach, kserokopia aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki przez dziecko powyższej 18 roku życia.

Kto może złożyć wniosek o świadczenia rodzinne?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wniosek mogą złożyć rodzice dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka – osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu o jego przysposobienie, osoba ucząca się – pełnoletnia, której rodzice nie żyją lub ma od rodziców zasądzone alimenty.

Czy do zasiłku rodzinnego przysługują jakieś dodatkowe świadczenia?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. W zależności od sytuacji rodziny można wnioskować na przykład o: dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, rozpoczęcia przez dziecko roku szkolnego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, samotnego wychowywania dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, urodzenia dziecka.

Jestem rozwiedziona i mam zasądzone alimenty na dziecko. Od czasu rozwodu nie wychowuję dziecka wspólnie z jego ojcem. Czy mogę liczyć na to, że po spełnieniu kryterium dochodowego dostanę dodatek dla rodziców samotnie wychowujących dziecko?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie, ponieważ takie świadczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany lub powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Na jaki okres przyznawane są świadczenia rodzinne?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Maksymalnie świadczenia można przyznać od listopada do października. Oczywiście w przypadku ustania uprawnień do wypłaty, ten okres może się zmienić.

Czy jeżeli nie złożę wniosku do końca listopada oznacza to, że nie będę już mogła starać się o świadczenia?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wniosek o świadczenia można składać w ciągu całego roku. Należy jednak pamiętać, że świadczenia zostaną przyznane od miesiąca złożenia wniosku wraz pełną dokumentacją.

Czy w okresie pobierania świadczeń rodzinnych muszę informować urząd o zmianach dochodu mojej rodziny?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Pobierając świadczenia klient jest zobligowany do informowania o zmianach w wysokości dochodów, pod warunkiem, że jest to nowy dochód np. z umowy zlecenia bądź nowo podjętej pracy. Nie trzeba natomiast informować o otrzymanej podwyżce, jeżeli cały czas pracujemy w tej samej firmie.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie