Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne ozdoby - jakie w tym roku i ile kosztują?

Marta Danielewicz
Świąteczne ozdoby - jakie w tym roku i ile kosztują?Ceny bombek zależą od ich wielkości, kształtu i wzoru, który się na nich znajduje. Ozdoby można kupić od kilku do nawet 50 zł
Świąteczne ozdoby - jakie w tym roku i ile kosztują?Ceny bombek zależą od ich wielkości, kształtu i wzoru, który się na nich znajduje. Ozdoby można kupić od kilku do nawet 50 zł Piotr Krzyżanowski
Okrągłe, bałwanki, jabłka, gwiazdki - jakie bombki ozdobią te święta? Kiedyś gałęzie, przywieszone do sufitu domu, ozdabiano jabłkami, orzechami, cebulą a nawet czosnkiem. Jak tłumaczy Witold Przewoźny, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, miało to odpędzać złe duchy, symbolizowało siłę, zdrowie, trwałość i ochronę. Dziś gałęzie zastąpiła choinka, naturalne ozdoby, kolorowe bombki, łańcuchy oraz świecidełka, a zapalone świeczki na drzewkach, kolorowe lampki.

- Zdobienie choinki znane jest od niedawna. To tradycja z Austrii i Niemiec z XIX wieku. Na początku popularna we dworach, potem popularna także na wsiach - opowiada Witold Przewoźny. Jak dodaje kustosz, samo drzewko symbolizowały połączenie realnego świata, z tym pozaziemskim a jego znaczenie ma swój rodowód w Święcie Narodzin Słońca. - Zielone drzewo w domu oznacza kult życia, wieszane gałęzie dawały życiodajną energię, która spływała z góry na domowników - tłumaczy Witold Przewoźny.

Jak mówią producenci bombek, w tym roku klienci najczęściej wybierają te jednokolorowe, wykonywane ręcznie. Coraz mniej osób decyduje się na zakup plastikowych bombek, sprowadzanych z Chin. Cena tych tradycyjnych, szklanych rozpoczyna się już od kilku złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet do 50 złotych. Na cenę wpływa przede wszystkim rozmiar, pomysł oraz wzór.

- Coraz więcej zamówień mamy na ozdoby w jasnych kolorach - mówi Szymon Groński z poznańskiej wytwórni bombek Chromix. - Robimy je tradycyjną metodą, ręcznie zdobimy za pomocą najnowocześniejszych farb, dostępnych na rynku. Ich wzór zależy od indywidualnych predyspozycji kupującego. Może to być kopia zdjęcia, pejzaż albo dedykacja lub życzenia. W tym roku nie ma jednak motywu, który by szczególnie dominował - dodaje producent ozdób świątecznych.

Jego słowa potwierdza Bożena Jóźwik-Lis z firmy Luxorna, także zajmującej się produkcją ozdób świątecznych. - Produkujemy bombki o określonym kształcie. Nasi klienci zawsze przed świętami zajmują te stricte gwiazdkowe: w kształcie choinki, bałkwanka, Mikołaja. Więcej jedt jednak zamówień na ozdoby o tematy dziecięcej: małe buciki, koniki na biegunach - tłumaczy sprzedawczyni.

Jednak ozdabiane są nie tylko gałęzie choinek, ale też ich czubki. - Najbardziej są popularne dwa typy ozdób. Czubek, skierowany ku górze, który jest odesłaniem do drzewka życia, a także gwiazda betlejemska, która symbolizują tą, która wskazała drogę pasterzom do Betlejem - tłumaczy Witold Przewoźny.

Jednak z roku na rok inspiracji pojawia się coraz więcej. - Niektórzy decydują się na czubku zawiesić świętego mikołaja, inni anioła. Nie ma w tym zakresie ograniczeń. Naszym zadaniem jest sprostać życzeniu klientów - dodaje Bożena Jóźwik-Lis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski