Łukasz Konstanty
Mistrzyni Europy U21 w klasie ILCA 6 - Lilly May Niezabitowska
Mistrzyni Europy U21 w klasie ILCA 6 - Lilly May Niezabitowska Fot. Fb Polski Związek Żeglarski
Lilly May Niezabitowska została mistrzynią Europy do lat 21 w żeglarskiej olimpijskiej klasie ILCA 6. Polka tytuł wywalczyła podczas zawodów odbywających się w hiszpańskiej Pollensie. W rywalizacji mężczyzn na najniższym stopniu podium w kategorii wiekowej do lat 19 w klasie ILCA 7 stanął Filip Olszewski.

Lilly May Niezabitowska mistrzynią Europy

Polka już po ośmiu wyścigach była liderką i wystarczyło jedynie utrzymać prowadzenie, by zdobył tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy. I tak też się stało - tym samym nasza zawodniczka sięgnęła po miano najlepszej żeglarki w klasie ILCA 6 w kategorii wiekowej do lat 21.

- Jestem niesamowicie szczęśliwa, udało mi się spełnić wszystkie założenia, jakie miałam na te regaty. Żeglowałam równo kończąc wyścigi głównie w top10, czułam że jestem szybka i rozumiałam co się działo na akwenie. To wszystko, plus podejście na luzie (uśmiechanie się do aparatu na każdej boi), pozwoliło mi wystartować do ostatniego wyścigu z przewagą aż 31 punktów. Już po pierwszej halsówce wiedziałam, że mam złoto! Teraz czas na świętowanie i chwilę odpoczynku, bo już pod koniec miesiąca Puchar Księżniczki Zofii na Majorce, a w lipcu Mistrzostwa Świata U21 - powiedziała szczęśliwa triumfatorka hiszpańskich zawodów (za mediami społecznościowymi Polskiego Związku Żeglarskiego).

Brązowy medal Filipa Olszewskiego

Sukcesem zakończył się także start Filipa Olszewskiego w klasie ILCA 7. Co prawda w ogólnej klasyfikacji (do lat 21) Polak zajął dziewiątą lokatę (najwyższą spośród Biało-Czerwonych), ale w kategorii wiekowej do lat dziewiętnastu uplasował się na trzeciej pozycji. Tuż za jego plecami sklasyfikowany został natomiast Filip Jarosiewicz (odpowiednio 11. i 4. miejsce).

W klasie ILCA 6 oprócz Niezabitowskiej na podium stanęły także Hiszpanka Claudia Adan Lledo (srebro) i Włoszka Emma Mativi (brąz), z kolei w klasie ILCA 7 medale między siebie podzielili Włoch Enrico Tanferina (złoto), Niemiec Ole Schweckendiek (srebro) i Izraelczyk Rem Pulci Magen (brąz).