Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. A co z budową nowej siedziby muzeum? Może być wspólnym dziełem Wielkopolan

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie na stokach Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie na stokach Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu WXCA
Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą miały nieco inny przebieg. Ze względu na pandemię zachęca się mieszkańców do oglądania transmisji z nich w internecie. Podobnie będzie można śledzić przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, inscenizacja odbędzie się bez publiczności.

27 grudnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złoży kwiaty i zapali znicz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, a dzień później przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Powązkach w Warszawie. Poznańskie uroczystości będzie można śledzić od godz. 16.40 na portalu 27grudnia.pl (relacja z Warszawy zostanie umieszczona później). Po ich zakończeniu na portalu będzie można obejrzeć premierowy pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

Zobacz też:

We wtorek rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Zwycięzcą została warszawska pracownia architektoniczna WXCA.

Poznań: Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego gotowe w 2024 ...

Od ponad 30 lat organizowana jest inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania (dzień po jego przyjeździe wybuchło powstanie). Mieszkańcy zawsze tłumnie biorą w niej udział. W tym roku z powodu pandemii Paderewski pojawi się w Poznaniu online. Wydarzenie będzie można zobaczyć w lokalnych stacjach telewizyjnych i internecie.

Co z budową nowego gmachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Koronawirus pokrzyżował też nieco plany, związane z budową nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ambitnie zakładano jej otwarcie na 2024 rok, teraz bardziej prawdopodobny jest 2025 r. To nie znaczy, że nic się nie dzieje, bo trwają intensywne prace.

– Między świętami a Nowym Rokiem odbieramy projekt budowlany, wykonawczy będzie gotowy w przyszły roku. W pierwszym kwartale 2021 roku wystąpimy o pozwolenie na budowę – zapowiada Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie szczegółowego scenariusza stałej wystawy. Jego zarys stworzył mój poprzednik.

Zobacz też: Spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wirtualna wycieczka dostępna jest dzięki stronie internetowej muzeum

Wystawa stała ma składać się z sześciu modułów: Wprowadzenie: Stąd nasz ród; Dzieje Wielkopolski i Wielkopolan 1793-1914; Wielkopolanie w I wojnie światowej; Powstanie Wielkopolskie, Owoce zwycięstwa; Pamięć powstania i jego weterani.

– Pod koniec przyszłego roku w planach jest ogłoszenie konkursu na projekt stałej wystawy, ale by go przeprowadzić potrzebne jest około dwa i pół miliona złotych – mówi Terlecki. I przyznaje, że podobnie, jak Teatr Muzyczny, muzeum czeka na dobry, finansowy moment. – Prezydent Poznania mówił o potrzebie zbudowania Muzeum Powstania Wielkopolskiego. We wrześniu tego roku minister Piotr Gliński publicznie ogłosił gotowość współfinansowania inwestycji. Wsparcie zadeklarował też marszałek województwa wielkopolskiego.

Warto wiedzieć: Poznań: Ponad tysiąc nowych eksponatów pojawi się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

5 mln zł z budżetu Poznania pozwoliło wybrać wykonawcę i podpisać umowę na projektowanie. 400 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiele samorządów wielkopolskich z pewnością będzie gotowe dołożyć swoją cegiełkę do tej inwestycji. To może być wspólne dzieło Wielkopolan tak, jak wspólne było zwycięstwo w powstaniu

- uważa dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Tymczasem WMN skupia się na promocji budowy nowego gmachu muzeum, podtrzymywania zainteresowania tą ideą. Powstała strona, na której wirtualnie można zobaczyć, jak będzie wyglądać placówka, co w niej zostanie pokazane, na jakim etapie obecnie znajduje się inwestycja. Rozszerzana jest też kolekcja muzealna.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski